Citat:
Ursprungligen postat av
Ibis
Ju mer jag tänker på Sverige och UKs strategi, det här med flockimmunitet och varför man håller skolor öppna, desto mer börjar det kännas på ett vridet sätt vettigt.
Barn har bevisligen minst problem med symptom, knappt något världen över har väl gått åt på något allvarligt sätt. Såklart man då börjar med flockimmuniteten där, få majoriteten av barnen smittade så de utvecklar immunitet med minimal samhällelig åverkan. Dvs, låt dem gå i skolansvariga ådra sig smitta. Föräldrar får stanna hemma i den mån de kan men oftast kan ändå en förälder jobba och dra runt samhällsmaskineriet och en stor del av barnen (10 och uppåt) kan klara dagar själva också.
Vi vuxna håller oss förhoppningsvis under tiden så pass smittfria vi kan genom att stanna hemma när vi är sjuka, kladdar inte på varandra och tvättar händerna samt VIKTIGT håller oss borta från den äldre generationen, men över tid blir också vuxna smittade men utdraget över längre tid.
Snart har god immunitet uppbyggd med minimal risk. Fan, det känns ju hållbart.
Men att berätta det här för folket, det hade lett till kaos. Folk är själviska och tänker inte på andra än sig själv. Därför måste man fula så länge man kan så vi beter oss på önskvärt sätt. Vilken förälder hade gått med på att villigt få sina barn smittade? Väldigt få även fast det är den bästa vägen fram.
Att vi sen inte verkar ha utrustning i vården, det är en separat fråga.
Det är fortfarande helt oklart om barn blir smittade på samma sätt, eller om dom sprider det till sin omgivning isåfall. Ätt satsa på en hypotetisk flockimmunitet, skapa virusfarmar i skolornas och utsätta alla vuxna omkring dom för den risken är inte etiskt försvarbart.
Vidare, är det just själviska människor som finner det lockande att låta alla bli smittade, dom som dör dom dör, och resten blir immun. Istället för att minimera smittan så mycket som möjligt.
Dom tycker att det är ok om gamla människor och dom med andra sjukdomar dör i något som kunde ha minimerats. Så länge dom själva klarar sig och samhället rullar på så att deras ekonomi inte påverkas.
Det är inte bara själviskt att tänka så. Det är mordiskt.