2020-03-13, 10:06
  #92809
Medlem
Passepartouts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lugnochro
Än en gång denna morgon så får jag ett svar som inte är relevant för den ursprungliga frågan. Se några svar bak där frågeställningen var att kan man fortsätta räkna dödsoffren av COVID19 fast man inte testar för sjukdomen.

Så frågan var. Hur kan man veta vad någon dog av om de inte är testade?

Detta. Det är så absurt. Istället för att erkänna att man helt tappat kontrollen och saknar resurser, räknar regeringen/FHM iskallt med att folk stryker med i snabbare takt än nödvändigt.
__________________
Senast redigerad av Passepartout 2020-03-13 kl. 10:09.
Citera
2020-03-13, 10:07
  #92810
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bl1nk
Hur kan det då vara myndighetsnaivitet när t.ex Indien stoppar försäljningen opch de andra köper upp det lilla som finns på marknaden? Eller tycker du att folkhälsomyndigheten ska åka till Narendra Modi och prostituera det svenska folket?
Jag förstår inte din argumentation, kan du förtydliga?
Jag menar att det är naivt att inte ha egna resurser och förlita sig på andra länder i en global kris.
Citera
2020-03-13, 10:07
  #92811
Medlem
bussilegos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lugnochro
Tänker på Thåströms bevingade text: Staten och kapitalet sitter i samma båt.

Tror du tänker på Leif Nylén och Blå Tåget. Låten hette Den ena handen vet vad den andra gör.
Citera
2020-03-13, 10:07
  #92812
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av apropos
Det är där kritiken ska fokuseras, det vill säga det faktum att Sverige stått och fortsätter stå oförberett för samhällskriser. Besluten under själva krisen ser jag däremot som sundare än i många andra länder.

Kommer inte hjälpa. IOM privatisering av tex apotek så tvingar man fram mindre lager vilket nu ger konsekvenser. Samma med vårdplatser etc. effektivitet är ledordet när man kapar sängplatser för att spara pengar.
Citera
2020-03-13, 10:07
  #92813
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av RobertoSaviano
Imponerande jobb i Sydkorea.

Testat över 220 000 människor och nu fått koll på smittspridningen.

Detta hade vi behövt göra i Sverige, men jag börjar ju mer och mer luta åt er andra i tråden och hålla med om hur inkompetent ledning vi har med Tegnell i spetsen.

Jag får göra en pudel där och erkänna att många av er jag argumenterade mot hade rätt (Många hade fortfarande fel, men just i det anseendet hade ni verkligen rätt och jag verkligen fel)

Får en känsla att FHM mfl försöker dölja vissa fakta . Tex har det visat sig att det kan bli eller är brist på viss utrustning. Tror att det kan ligga bakom att man tvingats byta taktik och inte provtar så mycket. Mao har den svenska beredskapen varit dålig. Men vilken myndighetschef vill tillstå sådant?
Citera
2020-03-13, 10:08
  #92814
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
De som inte har något marknadsvärde har ett fiktivt negativt värde. Det fiktiva värdet är hemligt men används när de ska prioritera vem som ska in i respiratorn.

Vem går först vem står längst bak i kön? Kungen, statsministern, journalisten, överläkaren, sjuksyrran, prästen, barnet 5 år, tonåringen 16 år, den gamle 90 år med cancer, uteliggaren, den rumänska tiggaren.

Prioritera ni!

Kungen är över 70 och kan hamna bak i kön, journalist och statsminister kan bytas. Prästen beror på ålder. Tiggaren är inte svensk medborgare. Barnen jobbar inte nu.
Citera
2020-03-13, 10:08
  #92815
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Madagascar
Norge försöker minimera detta. (Norge har stängt sina skolor.)
DET INNEBÄR ATT TA ANSVAR FÖR ATT MINSKA PÅ SMITTSPRIDNINGEN!
Citera
2020-03-13, 10:08
  #92816
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av haralltidundrat
Var har du läst/hört det? Rykte eller?
Kolla på worldometers.info. Just nu 1016 döda.
Citera
2020-03-13, 10:08
  #92817
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Den där Tegnell har lullat omkring flera år i sitt kontor utan att göra någonting alls, så fort han får lyfta fötterna lite från skrivbordet, då blir det kaos direkt, ett onödigt yrke Statens epidemiolog kallas det tyvärr.

Han bör sparkas med omedelbar verkan!!
Citera
2020-03-13, 10:09
  #92818
Medlem
Det känns väldigt överdrivet att jämföra med spanska sjukan eller 1800-talets koleraepidemier, men media har trissat upp en skräckstämning där Corona ofta målas upp som lika blint, farligt och obönhörligt som Spanskan och liknande historiska pandemier. Enkla tips som att tvätta händerna ofta med tvål och vatten eller insikten att sjukdomen nästan enbart tycks bli allvarlig i de fall den drabbar någon som redan är gammal och skröplig av andra sjukdomar förpassas till utkanten av bilden.

Det mesta tyder i nuläget på att även om detta virus skulle få rejäl spridning så skulle slutresultatet i antal döda knappast överstiga 60-talets Hongkonginfluensa eller t o m en vanlig tuff vinterinfluensa. De flesta utvecklar inga symptom eller endast mycket milda sådana och efteråt är folk immuna för livet, eller för många år framåt. Men skillnaden mot för femtio år sedan är att idag har folk skaffat sig ett mycket större kulturellt grundat kontrollbehov: man är van vid att kunna picka och mixa precis som man vill och att ensidigt kunna sätta alla regler i sitt eget liv. Folk (särskilt yngre) får idag närmast ångest av tanken att inte ha den nivån av egen kontroll. Då framstår naturligtvis en sådan här svårberäknelig sjukdom inte som något man kan "ta som det kommer" eller "skydda sig så gott det går och hoppas på det bästa".

Dessutom har folk inte längre samma förtroende för läkare och sjuksköterskor, och vi har betydligt fler som är riktigt gamla (dvs över typ 75 år) än på 50-60-talen.
Citera
2020-03-13, 10:09
  #92819
Medlem
Sinnerstens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Pethuglin
Folkhälsomyndigheten verkar ju vilja att även vårdpersonalen drabbas hårt.
Det är helt obegripligt hur dom håller på att laborera med människoliv på detta sätt.

Undra om det ens är lagligt att sänka skyddsnivåerna för sjukvårdspersonal som arbetar med en smitta som man inte vet allt om.

Folkhälsomyndigheten har sänkt skyddsnivåerna på masker och sagt att en lägre skyddsnivå räcker nu, men det stämmer inte överens med de tidigare studier som finns.


https://www.expressen.se/nyheter/ropet-inifran-varden-klarar-inte-stort-utbrott-/

Citat ur artikeln:
Han upplever Sveriges agerande hittills som märkligt.

– Jag har svårt att förstå att Sverige gör så annorlunda jämfört med andra länder. Någonting stämmer inte, för det här är ett konstigt agerande.
Andreas Fischer, kirurg och ordförande för yrkesföreningen Sjukhusläkarna Stockholm


Jahapp vad säger HerrGickHan och de andra tomtarna i tråden nu då?
När läkare går ut och säger samma sak som vi andra sagt i denna tråden under lägre tid?

Ska ni fortsätta gagga om att det inte är någon större fara och att problemet är internet och alla är hysteriska kärringar? Eller att det är naturens gång eller att det bara är gamla och sjuka som drabbas så då behöver man inte bry sig?

Vad ska ni hitta på för absurda påståenden denna gången?

Vad ska Tegnell hitta på för jävla skit idag som går tvärtemot allt rim och reson?

Och för sista gången, nog många har inte hunnit vara sjuka nog länge än för att vi ska se en dramatisk ökning i dödsfall ännu.

Det kommer då smittspridningen är i full gång under radarn nu.

Ge det ett par veckor så har vi samma situation som Italien då många kommer börja bli sjuka samtidigt.
När de gamla blivit sjuka först så kommer de yngre börja komma in akut ett tag efter det.

Baserat på: Italien
Citera
2020-03-13, 10:09
  #92820
Medlem
tdlefnierreguss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lugnochro
Än en gång denna morgon så får jag ett svar som inte är relevant för den ursprungliga frågan. Se några svar bak där frågeställningen var att kan man fortsätta räkna dödsoffren av COVID19 fast man inte testar för sjukdomen.

Så frågan var. Hur kan man veta vad någon dog av om de inte är testade?

De testar de som ligger på sjukhus så om personen blir så sjuk så att den blir inlagd och dör så kommer personen testas. Även om den läggs in och överlever. Det är de som känner sig krassliga och kontaktar sjukvården men som inte klassas som allvarligt sjuk som inte kommer testas
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in