Citat:
Ursprungligen postat av
wakkawalla
Jag vill inte underskatta Corona men jag tycker absolut att sats tar ett beslut som inte känns bra för mig som medlem.
Skolor, biografer är öppna.
Ingen rekommendation har gått ut om att stänga gym.
Ändå gör sats det.
Jag tycker sats åter visar sin nonchalanta sida mot sina kunder.
Jag har kort på andra kedjor så jag klarar mig.
Men sats känns inte som ett pålitligt gym för oss kunder.
Och att stänga två veckor?
Kommer ju vara minst sagt större behov att hålla stängt även efter dessa två veckor då.
Nej, sats är inte okej.
Citat:
Ursprungligen postat av
bombacci
Jo lite missunsam är jag nog. Sedan är jag ju medlem där så lite sur för att jag inte får träna men framförallt tycker jag det är lite fånigt eftersom corona kommer vara lika starkt om två veckor som nu.
Så blir bara signalpolitik.¨
Ändå tråkigt hur egoistiska vissa är i såna här lägen.
Gym är perfekta smittohärdar för att låta en sådan här sjukdom spridas. Att då ta ansvar, stänga ner center och ta den kostnaden tycker jag bara är ett samhällsviktigt ansvar och helt rätt beslut att ta.
Bara för att vi har en regering utan handlingskraft och en Tegnell som trycker ifrån sig misstag efter misstag så betyder det inte att man ska följa de blint och bara hoppas på det bästa. Att man inte stängt skolor eller liknande kan visa sig förödande i värsta fall, kommer du ha samma åsikt då, att det var helt rätt att man lyssnade på vad dessa "experter" sa? Hittills har de haft mer fel än rätt.
Att DU inte får träna är såklart väldigt tråkigt, finns dock flera möjligheter till att träna än att gå till ett gym.
Se till det stora hela nu, tror faktiskt inte nån av er dör av att inte få gå på gym på två veckor.