Citat:
Ursprungligen postat av
futuro
Hoppas myndigheterna tar det säkra före det osäkra nu. Alla skolor bör stängas i två veckor för att begränsa smittspridning. Hoppas WHO har direktiv om inte Sverige tar sitt ansvar.
Stänga skolor sitter hårt inne i Sverige och ser man på hur beslutet om sammankomster togs så var det först när trycket blev för stort. Först då släpptes det ut lite efterhand om att beslut var på gång, trots det så stod våran Corona Bob på FHM och påstod att beslut möjligen kunde komma, sen kom det 45 minuter efter press konferensen. Bra kommunikation där.
Så min tolkning är att stängda skolor diskuteras men ett beslut lär komma tidigast i helgen, och i så fall på söndag eftermiddag.
WHO fick frågan på gårdagens press konferens ifall de skulle ge riktlinjer till länder och svaret var tydligt att de är bara rådgivande och varje land får ta sina egna beslut utifrån det landets situation. Stängda skolor togs som ett exempel och länder som stängt sina skolor nämndes men också Singapore som inte tagit ett sådan beslut.
Så WHO är inget vi kan hoppas på, de kommer att fullt upp med att hjälpa mindre utvecklade länder än att lägga tid på länder med dåligt ledarskap.