Citat:
Ursprungligen postat av
Grollaren
Jasså. Är det fortfarande 500 personer som går i kyrkan? Det trodde jag verkligen inte.
Nåja. Brist på knasbollar har det då aldrig varit.
I alla fall på midnattsmässorna på Julafton, Påskafton, samt på Högmässan på 1 Advent (samt naturligtvis diverse konserter i kyrkan, men de omfattas ju helt klart av förbudet).
Jag har inte sett något om gudstjänster - är det kanske självklart att de ingår i förbudet? Eller glömdes de bort när Johansson rabblade upp vad som nu är förbjudet? I Italien har de förbjudit gudstjänster (trots att de är ett djupt troende katolskt land fortfarande), men enskilda katoliker får gå in i kyrkorna för att be för sig själva, läste jag någonstans.
Citat:
Ursprungligen postat av
POlROT
Folkehelseinstituttet (FHI) i Norge sier at frykt for å gå tom for testutstyr er årsaken til at de må ha slike restriksjoner på hvem som kan testes. Men jeg kan ikke forstå at det skal være så vanskelig å skaffe nok slikt testutstyr.
Grejen är att det är mycket jobb med varje test. Man måste ju köra PCR på RNA-kedjan i viruset, och detta måste göras i en maskin i många olika omgångar innan man får fram tillräckligt mycket, för att kunna analysera det. Vet inte hur många prover som får plats i varje maskin, men det är inte SÅ många. Så jag förstår att de måste ransonera antalet tester, även om det är olyckligt.