Citat:
Ursprungligen postat av
Picasso2
SD talar ibland i tävlingstermer. Om vinnare. Ett ex är att vinnaren, LW, fick guldhalsbancet och HD fick det som var i silver.
Nej, det är inte troligt att han faller till föga och erkänner. Han är otroligt arrogant, och är av den typen som tror sig stå över andra. Det märks inte minst på hans sätt mot barnen och HD. Eller kontrollerandet av LW (fotandet i hennes trädgård). Han hade även fotat av en GC-väns fönster för att visa att han stod utanför. Detta då vännen tagit bort en del catcher eftersom vännen tror att SD är mördaren. SD blev sur. Ställde sig utanför vännens hus och fotade. Denne kille kände sig så hotad att han inte kunde ha fönstret öppet nattetid längre.
Han är en arrogant skithög. Han skrämmer vettet ur dottern T genom att slå näven i väggen så gipsväggen går sönder. Han stalkar LW, han är hotfull mot sin vän och fotar hans fönster, han är riktigt skrämmande. Och han drar sig inte för att döda.
Precis allt verkar vara en lek för honom, en sorts tävling där han ska vinna. Därför tänker jag att hans medhjälpare inte är medvetna om att han haft dom att göra eventuella saker för att just vilseleda.
Han verkar så uppblåst att han har nog inte velat involvera någon i hans planer(möjligtvis HD) men jag kan ha fel förstås. HD verkade tidigare helt förvirrad så man tänker automatiskt att hon varit extremt manipulerad men jag har funderat många ggr om hon inte hade brustit om hon verkligen vetat sanningen och varit involverad i detaljerna. Däremot kan han utnyttjat henne på massa olika sätt för att skydda sig själv utan att hon haft en susning om vad som planerades. Möjligheten finns förstås att han involverat någon i detalj men jag tror att chansen är mycket liten och därför kan han vara extra arrogant när ingen kan avslöja hans planer.
Och har någon utnyttjats och förstått det efteråt, hur ska den personen förhålla sig, den personen inser ju vem som är mördaren men har inga bevis och bör ju vara rädd om sig och sin egen familj. Det lär nog ta tid detta men åklagaren har nog sanningen klar så vi får ha tålamod och se vad som kommer fram bit för bit.