2020-03-11, 12:04
  #81433
Medlem
Kinesisk besättning rädd för coronasmitta – i Sverige
Efter ett otal förseningar är den omtalade guldbron beräknad att anlända centrala Stockholm vid 14-tiden på onsdagen. Men den kinesiska besättningen på fartyget som transporterar bron vägrar gå i land. Anledningen är smittspridningen av coronaviruset i Sverige,
https://www.dn.se/sthlm/kinesisk-besattning-radd-for-coronasmitta-i-sverige/

Tala om en sjuk inställning ....
Citera
2020-03-11, 12:04
  #81434
Medlem
Jon.Holmss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gefundenes F
Hörde nu att folkhälsomyndigheten "förbereder en begäran" till regeringen om att få införa begränsningar vid sammankomster. De har haft flera dagar på sig att förbereda. Visst låter det sjukt byråkratiskt lyft luren eller skriv några rader på ett A4. Vad fan är det med Sverige tävlar vi med u-länder i VM för pappersbyråkrati??

Regeringen tillsätter säkert en utredning om detta som blir klar om fem veckor. Sen tar det ytterligare några veckor innan förslaget kan röstas fram i riksdagen.

Jävla pajas-Sverige!
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81435
Medlem
fluffiss avatar
STOCKHOLM (Nyhetsbyrån Direkt) Enligt statliga experter finns det en risk att 60-70 procent av befolkningen kan smittas av coronaviruset, om det inte kommer ett vaccin.

Det uppger Tysklands förbundskansler Angela Merkel vid en pressträff på onsdagen, enligt Bloomberg News.

Hon säger att målet är att bromsa spridningen av viruset och att bibehålla den ekonomiska aktiviteten.

Det måste ske en koordinerad europeiska respons, och de kommer att vara flexibla med EU:s stabilitetspakt. Företag som behöver hjälp kommer att erbjudas likviditet.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81436
Medlem
Raglefants avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ignoramibus
Inga dödsfall i Sverige än. Vad hände? Skulle inte alla dö?

Nej, det har ingen påstått annat än på skoj.

Citat:
Vissa har sagt att dödligheten är 6-10%. Då borde vi haft uppemot 30 döda vid det här laget.

Nej, dödligheten räknas i relation till antalet tillfrisknade. Eftersom smittan är så ny i Sverige har vi en (1) som tillfrisknat och noll (0) döda än så länge, vilket säger absolut ingenting alls om hur det ser ut om några veckor.

Citat:
20% skulle ju få IVA-vård. Vad hände där? Hur många ligger på IVA just nu? är det 50-100 pers?

De allvarliga symptomen dyker upp efter ca två veckor på dem som drabbas av dem. Därför har vi bara två (2) sådana fall i Sverige hittills medan det i Kina är närmare 4.500 av 16.000 smittade och i Italien 877 av 8.514 smittade.

Citat:
Eller börjar folk komma till insikt att dödligheten och kritiska fall inte är så höga som alarmister påstått?

Folk är korkade, men inte så korkade att de helt missar att det tar tid för sjukdomar att döda. Ja, utom du alltså.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81437
Medlem
Dopaminas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Coba
Jag menade att du svalde någons påstående rakt av utan att reflektera. Därefter förde du vidare det i ett eget inlägg.

Ett inlägg där du dessutom skällde på Sverige. För ett helt obekräftad inlägg.
Håller med, lite förhastat. Undrar dock fortfarande var Uppsalas patient nummer 9 tog vägen.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81438
Moderator
Meijis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Cornelia92
Belgien uppe i 314 fall


Coronavirus: Belgium reaches 314 confirmed cases

47 new people have tested positive for the new coronavirus (Covid-19), confirmed the FPS Public Health on Wednesday.

https://www.brusselstimes.com/all-news/belgium-all-news/99720/coronavirus-belgium-reaches-314-confirmed-cases/

Sverige 355 fall - Norge 400 enl. den här sajten.

https://www.worldometers.info/coronavirus/

Varför så många fall i Norge.. eller avspeglar det bara, att man testar mer och därför hittar fler fall i Norge?
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81439
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Sook
Ändå har de hittat 35 fall i skåne idag där alla givetvis inte är dödssjuka. Så tramset att endast jättesjuka testas är bara dumt.
Det är för att det på regional och lokal nivå finns sjukvårdspersonal som helt enkelt struntar i FHMs riktlinjer som lyder:

Citat:
Provtagning – screening där riskexposition saknas

- Akut nedre luftvägsinfektion med behov av inneliggande sjukhusvård
och
- Klinisk eller röntgenologisk bild som vid atypisk pneumoni

För dessa fall gäller dessutom följande:

Citat:
Obs att denna indikation saknar riktad frågeställning för covid-19 och därmed inte innebär att provtagna ska kategoriseras som misstänkt fall.

https://www.folkhalsomyndigheten.se/publicerat-material/publikationsarkiv/p/provtagningsindikation--misstankt-fall-av-covid-19/

EDIT: Dessutom hittar de naturligtvis fall med endast lindriga symptom, där man misstänker smittan för att patienten haft kontakt med någon konstaterat smittad person eller vistats i de "riskområden" som listas i dokumentet.
__________________
Senast redigerad av Mr.Woods 2020-03-11 kl. 12:09.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81440
Medlem
Dr.skalmanskis avatar
Här i Växjö är det jättelånga köer på vårdcentralen för testning av coronasmitta, på ett ställe (Hovshaga) så långa att de sträcker sig utanför entren.

Dra av det vilka slutsatser ni vill.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81441
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 2006
Kinesisk besättning rädd för coronasmitta – i Sverige
Efter ett otal förseningar är den omtalade guldbron beräknad att anlända centrala Stockholm vid 14-tiden på onsdagen. Men den kinesiska besättningen på fartyget som transporterar bron vägrar gå i land. Anledningen är smittspridningen av coronaviruset i Sverige,
https://www.dn.se/sthlm/kinesisk-besattning-radd-for-coronasmitta-i-sverige/

Tala om en sjuk inställning ....

Varför då? Per capita kommer Sverige efter idag ha fler smittade än Kina.
Citera
2020-03-11, 12:05
  #81442
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av lifeinplastic
Han verkar faktiskt otroligt osympatisk. Grym rent av.

Verkar vara en narcissist av rang den här Tegnell. Immun mot att ta till sig kritik och totalt utan självinsikt. När han gör bort sig gång på gång och folk uppmärksammar detta så sätter han sig själv i offerrollen och börjar prata om att han blir "mobbad".

Vad är det för jävla stolle, borde ju spärras in.
Citera
2020-03-11, 12:06
  #81443
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ignoramibus
Problemet är alarmister.

Först sade de att kritiska fall var 20% och att dödligheten var 6%. Varför ser vi inte detta i Sverige? Om nu viruset är såååå dödligt för ALLA? För många har sagt att 1 miljon svenskar kan dö. Helt absurd tanke.

Sedan när det visade sig inte stämma så var det samhällsfunktionerna under hot. Ingenting kommer att fungera.

Och när detta inte heller kommer att inträffa. Sjukvården kommer att fungera, soppor kommer att hämtas så kommer alarmister att inrikta sig på något annat. De kan helt enkelt aldrig ha fel.
Hur många människor har alarmisterna haft ihjäl än så länge? Du får gärna visa lite fakta som säger att alarmism är ett större problem än COVID-19, jag är oerhört intresserad.
Citera
2020-03-11, 12:06
  #81444
Medlem
magpests avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
Haha hur fan kan svenska folket ha högt förtroende för sjukvården och lita på myndigheternas hantering av viruset..

Vet inte om man ska skratta eller gråta över svenskars dumhet, lägst antal vårdplatser i EU och man har förtroende. Så dåligt med akuta och avancerade redskap så man mörkar siffrorna

Novus gjorde precis en undersökning.

Vi har en stor andel debila i vårt land. Det är varför Löfven är statsminister
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in