Citat:
Ursprungligen postat av
kentuckyfry
Man måste fan nypa sig i armen. Vilken jävla panik över en influensa. Ja, lite värre än vanligt men ni får det att låta som det rör sig om Ebola, AIDS, cancer, Hepatit och mördarbakterie i ett med 155% dödlighet. Vilka jävla kärringar ni är.
Du orkade logga in och kommentera på flashback men du orkade inte göra bara lite research?
Detta är MYCKET, MYCKET farligare än alla de sjukdomar du listat. Dödligheten per individ är mindre, självklart, men hur enkelt och fort det smittar är en mycket större global katastrof. Det är redan 10 gånger fler smittade än corona än ebola och när som helst fler döda. Cancer blir bättre för år som går, med minskande dödlighet och det smittar inte, så det är inget majoriteten behöver oroa sig för. AIDS får man jobba ganska hårt för att få. Så länge du inte delar sprutor med narkomaner eller har oskyddat sex med skumma personer så har du ungefär 0% chans att få AIDS. Och hur ofta läser du om någon som får en mördarbakterie?
Poängen är att Corona är sjukt smittsamt och otroligt farligt. Det är ingen influensa, det går inte att jämföra med en influensa. Det är cirka 350 gånger dödligare än säsongsinfluensa och 175 gånger dödligare än svininfluensan.
Du är totalt dum i huvudet som har den attityden och jag undrar om du kommer kalla de som dör i plågsam långsam lunginflammation pga av corona för kärringar. När någon du känner dör plågsamt, är de fortfarande kärringar?