2020-03-09, 19:38
  #73693
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Gary-loomis
Det här tar medial ytlighet på en ny nivå, finns tydligen inga gränser hur lågt man kan sjunka.
AB sänder live "Corona skeppets färd"....

https://www.aftonbladet.se/tv/a/308374/live-folj-coronaskeppets-fard

Ja annat ljud i skällan nu, PK media och Politiker basunerade ju ut att NO PANIC detta e ingenting osv vid utbrottet i Kina.

Var viktigare att papeka hur farligt Ryssland är och att Hylla Greta.

Nu när vi star inför en reel katastrof star PK media och Politiker med byxorna nere.

Kommer Anders Tengil och hans gelikar inom EU bära ansvar för mer döda än Hitler?
Citera
2020-03-09, 19:38
  #73694
Medlem
sannes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
https://www.sll.se/verksamhet/halsa-och-vard/nyheter-halsa-och-vard/2020/03/fall-av-nya-coronaviruset-i-stockholm-den-9-mars/
Tack för info.
Citera
2020-03-09, 19:38
  #73695
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Smurfitkappa
Spännande, har du nån källa på detta?

Siffror från Kina antyder (indirekt och indicievis nota bene) motsatsen.
Citera
2020-03-09, 19:39
  #73696
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av cherryfive
Oj oj, kollar Rapport och påannonseringen var först ekonomisk coronapanik och sen tre sekunders klipp från Det sjunde inseglet där den svartklädda Döden ska hämta Max von Sydow och frågar "Är du beredd?
Bra tänkt där, redaktionen.

Haha härligt! Skön undergångsstämning i Rapport :-)
Citera
2020-03-09, 19:39
  #73697
Medlem
Grollarens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av severustheemperor
Kom på dem precis när jag skrivit klart. I artikeln skröt de med att de kunde
bränna upp saker på några sekunder.

Jag vet inte vad som är fel i huvudet på kineser. Empati noll och intet.
Citera
2020-03-09, 19:39
  #73698
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av FruStormufti
Tänker som du.

Att alla som dör i olika länder redan var sjuka, men att det inte framkommit då det skulle ses som svårt negativt att så många medborgare dör i deras land.
Enda förklaringen som kan ses utifrån skulle kunna vara vara för dålig eller för dyr basic sjukvård.

Vad svamlar du om egentligen? Kom in i matchen om du ska vara i den här tråden.
Citera
2020-03-09, 19:39
  #73699
Avslutad
Verkar vara ett snällt virus i sverige. Kanske har det muterat pga den rena luften här?
Citera
2020-03-09, 19:40
  #73700
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av welcometoreality
Återkom sen när vi har 10 döda i landet t.e.x

Ses om två veckor!
Citera
2020-03-09, 19:40
  #73701
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Melange5738
Kommer inte ihåg exakt men generellt blir du aldrig "kvitt" ett virus, du lär kroppen att hantera det på ett eller annat sätt. Man har helt enkelt ett tröskelvärde när man mäter viruspartiklarna och den är satt på en nivå där man antingen kan mäta dem eller anses vara så låg nivå att man inte kan smitta men du kan inte anta att viruset är permanent borta för även om alla viruspartiklar är inaktiverade är de inte levande till att börja med så de tillhör dödsriket så att säga.

Som jag tolkar dig så skulle man alltså hos oss alla kunna hitta viruspartiklar från alla infektioner som vi har genomgått.

Då är det kanske inte så oroande att personer som blivit "friska" från Covid19 har kvar virus i kroppen.
Citera
2020-03-09, 19:40
  #73702
Medlem
Covids avatar
Det soliga Spanien lägger till allt fler smittade, nu 1216 fall, 29 döda (2.4%). Flest fall i Madrid, som nu har svensk sommar som väderprofil.

Tegnells hopp om att värmen ska hjälpa kan vi nog glömma.
Citera
2020-03-09, 19:41
  #73703
Medlem
StJeromes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av CrawfordPepsiBoner
Fuck.
Undrar om det finns något gemensamt för dessa 9 procent. Om det är gamla diabetiker t. ex.
Äldre är väldigt överrepresenterade så du är säkert safe, men jag fattar att det inte känns superkul. Kärlek till dig brorsan.
Citera
2020-03-09, 19:41
  #73704
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Moksha
Smittan är luftburen och kan troligen även spridas av smittade som ännu inte uppvisat symptom. Det hävdar Sven Britton, professor emeritus i infektionssjukdomar.”

Detta är ett väldigt smittsamt virus och det finns ingen immunitet hos befolkningen. Spridningssättet är ovanligt, med spridda utbrott istället för att smittan väller fram som annars är mer vanligt. Coronaviruset beter sig annorlunda än andra stora epidemier. Med sina stora enstaka smitthärdar är det svårt att förstå och förutse, fortsatte han.


Länk: https://norrahalland.se/kand-professor-corona-ar-luftburet/

När du skriver luftburen blir det missvisande. Det är inte samma sak som att viruset liftar m vattendroppar. Capisce?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in