Citat:
Ursprungligen postat av
uncommon-name
Lite så här:
Oenigheter om var flickorna var under helgen 11-13e maj när H*anna och J*onas var på geocach-trip i bla Norrköping.
H*anna uppger att barnen var hos S*tefan (A.149 S.268)
FL frågar om barnen kunde ha varit hos hennes föräldrar den helgen.
H*annan uppger att dom skulle ha varit hos honom
men eftersom hon inte var där, så vet hon egentligen inte (A.149 S.370).
S*tefan säger att han skulle ha haft barnen men att de var hos mormor och morfar (A.147 S.96) På sida 306 säger han att barnen bara sov hos dom från fredag till lördag, eller om dom bara var där på fm, men vet inte när dom kom hem.
Mormor B*irgitta säger att barnbarnen inte var hemma hos dom under helgen 11-13e maj, men att dom träffade flickorna på deras loppis. Hon berättade att H*anna var på nån resa med några kompisar och vet inte när hon kom hem, men hon träffade i alla fall inte henne på loppisen.(A.149 S.467)
Morfar S*ven-O*lov har inget minne av att de har varit barnvakt den helgen, men däremot
träffades de på loppisen på söndagen. (A.149 S.488)
A*ndreas berättar att han bjöd hem S*tefan på middag fredan den 11e maj eftersom flickorna var hos H*anna den helgen.
Men först skulle S*tefan simma på Gustavsvik.
Dom käkade runt 19-23. Stefan hade simmat. Dom pratade om att papiljottsimmarna
inte sköter sig och är i snabbanorna. (A.150 S.490)
H*anna vet inte om hon kom hem tidigt eller sent på söndagen, men hon var inte med på loppisen.
Hon var hos S*tefan efter loppisen. Men kanske också på fm på torsdagen innan helgen innan jobbet .(A.149 S.142)
J*onas berättar att han och H*anna har umgåtts mellan 10-13e maj och att de varit på geocach-trip eftersom barnen var hos S*tefan denna helg. På söndagen släppte han av H*anna hos sig och det var områdesloppis då. Barnen hade varit hos S*tefan under helgen.(A.150. S.555)
Okej, så har HD's föräldrar problem med minnet..? Lördagen den 12e maj var åtminstone en händelserik dag i SD's liv och på fredagen hade han ju fullt upp med att trängas med papiljottsimmarna och äta middag hos sin vän.
AV ANNAT INTRESSE:
FL frågar H*anna hur det kommer sig att K*arin är av den uppfattningen att hon fick reda på
L*enas försvinnande på fm runt klockan 10:00 den 15e maj.
FL konfronterar henne med att även J*onas berättat att han fick reda på L*enas försvinnande under förmiddagen. Och även H*annas kollega har uppgett att H*anna berättat detta för henne tidigare på morgonen. Dvs, INNAN S*tefan skickar sms till H*anna och berättar att L*ena är försvunnen, vilket är kl 11:06.
H*anna uppger att hon inte vet eller vill kommentera hur det kommer sig.(A.149. S.411)
H*anna berättar att S*tefan var på gymmet kvällen den 14:e. Han har varit där 3 gånger och han kör bara gym för han vill komma igång. Men han simmar inte. (A.149 S.53)
Den 15e maj klockan 06:54 skriver S*tefan till J*ani, de pratar om USA-resan och S*tefan är på väg till Västerås. ?
(A.150 S.520)
K*arin tror att brandlarmet går på onsdagen den 16:e, men det kan också ha varit torsdagen. Det var avspärrat.
(A.150 S. 354)
A*ndreas minns att brandlarmet gick på onsdagen runt 17.30-18.00 när tekniska var där. (A.150 S.495)
OKEJ, KAN DET VARA TEKNIKERNA SOM GREJAT MED LARM OCH SÅ OCH ATT DET AV DEN ALEDNINGEN BÖRJADE TJUTA?
J*onatan berättar att han hör J*errys hund skälla utanför SD's hus 15e maj runt 16.00.
Han berättar sen att hans föräldrar hörde ett brandlarm lite senare, men vet inte vart dom fått det från. Vet ej tiden för avspärrningarna men SD's dotter fick inte gå in och hämta sin telefon. (A.151 S.158-159)
A.150 S.531
B*ernt mfl träffar S*tefan på en FTF- jakt 11/7 2018.
Någon frågar om S*tefan visste hur Lena dog. Hans svar: "Lena fick ingen snabb död. Hon fick en utdragen död"...
..vidare "Lenas barn orkar jag inte ens tänka på, förresten så skiter jag i dem".
I samband med storstädningen den 25e så hittade nycklar i bostaden som ingen känner igen. Dottern T hör föräldrarna prata om att nån försöker sätta dit dom. Såg ut som nycklar till en dörr, fast kortare.
A.150 s.465 (hoppas det blev rätt sidhänvisning på denna. Osäker. Nån tränare eller nåt till T förhörs)
Intressant...! Vart går nycklarna..?
och...
(A.149 S.237)
FL läser upp sms från J*erry till S*tefan:
"Tex om dina tankar om TG, när hon mådde som sämst,
att du sa att du kunde ta livet av henne. Det har jag inte berättat i förhör.
Min sambo har hört det. Men ingen annan.
Har inte berättat i förhar om det samtal mellan dig och Soft,
om tankar hur det kunde bli om H*anna inte fanns med i bilden,
om att Soft valde tapetfärg då hon skulle bo där i framtiden.
Nu i backspegeln känns dessa uppgifter oroande.
Att du sa att du kunde ta livet av henne, det har jag inte berättat i förhör"
..
Have som mercy... Jag har verkligen försökt få allt rätt i inlägget.
Säkert har versionerna nyanserats lite från förhör till förhör.
Citat:
Ursprungligen postat av
Medimera
Ja och An*dreas bjöd SD på middag den 11e, fredag, för att H*anna hade barnen den helgen, vilket inte stämde.
Barnen kan ju inte bara vara försvinna.
De har ju förstås varit hos morföräldrarna och det är ju väldigt lägligt att de inte minns.
Stackars barn, är de överhuvudtaget önskade någonstsns?
Citat:
Ursprungligen postat av
Beh.ass.
Bra observationer och fint framgrävt från de olika förhörsobjekten angående samma tidpunkt!! 👍
Instämmer med Beh.ass, bra framgrävt och intressant.
Spontana tankar:
Det är ett mycket
selektivt minne som HD uppvisar. Hon minns inte var hennes egna barn var, det verkar iofs ingen veta. Hon vet inte om hon är borta länge eller kort, när hon kommer hem. Däremot kan hon redogöra mycket detaljerat för sin exmans förehavanden under mordkvällen trots att de inte bor ihop. Hon vet att han varit på gymmet tre gånger, hon vet varför han är där (för att han bara vill komma igång) och hon kan begränsa det till att han iaf inte har simmat. HD verkar hellre måna om att skydda SD än att få sig själv att framstå i bra dager. Eller så är hennes egna förehavanden så känsliga att hon får kortslutning under förhöret?
Nycklarna. Till något skåp där han hämtat något tillhygge? Eller är detta bara en falskt utplacerad grej för myst-hjärnan SD som vill arrangera villospår?
Att HD vet om att LW är borta då hon inte borde ha vetat det. Ännu en sådan där märklig omständighet runt HD. Sådan som tråden var full av redan från start men som ofta bortförklarades. Finns det någon rimlig förklaring till att HD ska veta om att LW är borta denna tid?
SD verkar gilla att uttala sig om vad LW blev utsatt för. Han säger någon gång att hon fick en lång, utdragen död. Vid ett annat tillfälle säger han att hon antagligen inte finns mer om hon inte är tillfångatagen, eller något i den stilen. Grovt upprepat våld, är en benämning han annars använder sig av. Det känns nästan som om han njuter av att få beskriva det hemska. I allafall att skrämma upp folk omkring sig med sådana kommentarer.
JG är i SDs hus efter mordet, iaf hans hund. Sedan hörs brandlarmet. Var det nu han tassade omkring med ficklampa? JG kanske är som jubelkören i tråden vill få det till, bara ännu ett manipulerat offer för SD, men han uppträder aningen suspekt.
Stämmer det att han haft multipla konton i tråden, identifierat och hotat användare till tystnad och att han smyger omkring i mörkret med bara ficklampa i ett ev avspärrat hus tillhörande en mordmisstänkt varpå brandlarmet börjar tjuta...
? Det är ganska underligt beteende hos en oskyldig även om han måhända är en supertajt kompis till SD. Jag tror förvisso inte att JG är medskyldig till mordet men han uppträder som om han vet mer än han vill berätta. Eller kan SD ha tvingat/lurat JG till att ta en sådan aktiv del i mordet att han därför är livrädd nu för vad som ska komma fram?