Fan vad alla överdriver kring coronaviruset, när ni snackar så låter det som om det handlar om mänsklighetens undergång, lol...
Coronavirus Cases:
110,077
view by country
Deaths:
3,830
Recovered:
62,280
ACTIVE CASES
43,967
Currently Infected Patients
37,990 (86%)
in Mild Condition
5,977 (14%)
Serious or Critical
https://www.worldometers.info/coronavirus/
^^ Av alla 110,077 som har blivit smittade av coronaviruset, så är det enbart 3,830 som har dött hittills, och detta är alltså globalt, inte bara i Kina. Och det finns inget som pekar på att dödsstatistiken kommer att öka, eftersom dödsstatistiken inte har ökat sedan viruset började spridas och folk började dö av skiten. Dödsstatistiken är exakt:
3.4793826%
Och den har hela tiden legat strax över 3 procent, jag har följt dödsstatistiken ett tag nu och det var inte så att den låg på 0.5% i början och helt plötsligt exploderade till 3.4% under de senaste dagarna. Senast jag kollade för några dagar sedan, hade 106 tusen smittats och 3,600 hade dött, och så vidare (citerar från minnet nu så kommer inte ihåg exakt, men ungefär 106,000/3,600 var det i alla fall, och ja det blir också 3.4%). När vi har så här hög statistik av smittade och döda så kan vi säga ganska säkert att dödsstatistiken gör coronaviruset är 3.4%
Coronaviruset kommer hålla på ett tag till, sedan fixar de ett vaccin eller när typ alla har blivit smittade och de som inte dog, kommer att bli immuna mot coronaviruset i vilket fall som helst, med eller utan vaccin.
Vill ni undvika liknande framtida virusepidemler,
ÄT INTE KÖTT, ÄGG, MJÖLK ELLER OST, svårare än så är det inte. Alla dessa dödliga virus och bakterier som HIV, Ebola, SARS, MERS, salmonella, E. coli. galna kosjukan osv, sprids till människor på grund av att människor äter djur, och det senaste fallet av coronaviruset (inte första gången), är inget undantag: köttätandet är boven denna gång också.
HIV till exempel, spreds till människor av att negrer bokstavligt talat äter apor, samma med Ebola; så kallad "bushmeat", alltså viltkött. Samma med coronaviruset, också pga köttätandet; kineser har en dålig vana att äta hundar och katter, och det är liksom inte en köttindustri när de äter hundar och katter, utan de plockar bara upp hundar och katter på gatan, slänger in dem i en bur och sedan börjar slakta dem och äter dem bara så där. Klart som fan att den kosthållningen till slut leder till en massa virus. Finns liksom en anledning till att köttindustrin vi har i västvärlden pumpar kossorna med antibiotika och sedan dränker köttet i ammoniak osv för att neutralisera bakterier och virus, men det är också varför köttätare blir antibiotikaresistenta av allt köttätande. För att inte tala om alla hormoner som kossorna pumpas med, och sedan klagar folk på att västerländska mäns testosteronnivåer sjunker, ja vad kan det bero på? Kanske att köttet bi äter är fullt med östrogen? Och då har jag inte ens gått in på
PRIONER, där har ni serious shit. Prioner är vad som triggar bland annat galna kosjukan.
Utmärkt klipp här av den pedagogiska YouTube-kanalen,
Stated Clearly, där HIV:s ursprung förklaras tydligt (från ca 2 minuter in i klippet):
Does the Theory of Evolution Really Matter?
https://www.youtube.com/watch?v=hqepQGOYKZ0
I alla fall, det här coronaviruset är inget att bry sig om. Trist för de som dör av det, men det är väl ändå mestadels gamlingar och dekadenta slöfockar som inte styrketränar (styrketräning boostar immunförsvaret!) som dör av coronaviruset.
Du snackar skit. Italien har totalt sett 7,375 smittade och bara 366 av dem har dött. Detta blir ganska exakt 4.9627118%, så visst, 5% dödsstatistik för Italien är högre än det globala genomsnittet, men det är fortfarande jävligt långt ifrån 37%. Kolla länken jag postade i det här inlägget, där har du detaljerad statistik land för land, uppdateras hela tiden.
Att vissa länder är lite sämre på att handskas med coronasmittade säger jag inte emot, men man behöver inte överdriva och framställa coronaviruset som den nya digerdöden eller som det där viruset i 12 apornas armé.
Dessutom! 3.4% är i själva verket sannolikt för hög dödsstatistik, eftersom många som har blivit smittade och överlevde inte ens rapporterar att de har blivit smittade. Många som smittas av coronaviruset märker inte ens av det, typ en förkylning osv. Det är faktiskt mer sannolikt att så få som 1% av alla som smittas av coronaviruset, dör av skiten, eftersom det är vanligt med "milda fall":
Researchers currently think that between five and 40 coronavirus cases in 1,000 will result in death, with a best guess of nine in 1,000 or about 1%.
On Tuesday, the World Health Organization's Director General, Tedros Adhanom Ghebreyesus, said that "globally, about 3.4% of reported Covid-19 cases have died".
Scientists' estimate of the death rate is lower because not all cases are reported.
On Sunday, Health Secretary Matt Hancock said the UK government's "very best assessment" was that the mortality rate was "2% or, likely, lower".
But it depends on a range of factors: your age, sex and general health and the health system you are in.
How hard is it to work out the death rate?
It is PhD-level hard. Even counting cases is tricky.
Most cases of most viruses will go uncounted because people tend not to visit the doctor with mild symptoms.
The different death rates we are seeing reported around the world are unlikely to be due to different versions of the virus.
According to research by Imperial College, it's because different countries are better or worse at spotting the milder, harder to count cases.
Coronavirus death rate: What are the chances of dying?
https://www.bbc.com/news/health-51674743
Tröttsamt med 40 nya trådar varje dag om coronaviruset. Ni måste lära er att slappna av liksom, nada stress, chilla, life goes on, inga konstigheter.