Citat:
Ursprungligen postat av
lisett
Tycker artikeln var överdriven. Att de sen ger råd om att inte sätta sig i karantän vid misstänkt smitta är jävligt korkat, men att det tar några dagar att komma in på prov, är det oväntat? De verkar ju dessutom inte varit väldigt sjuka eller behövt vård, rimligtvis prioriterar man de som mår riktigt dåligt.
Att ringa 1177 och fråga om man ska opereras när man är sjuk, behöver man göra det? Det vet väl vilken idiot som helst att man inte ska opereras när man har en infektion?
Det är väl inte orimligt som lekman att ringa och fråga 1177 om man ska opereras, om det är en mycket liten operation.
Vi vet ju t ex inte om det rörde sig om, men det låter ju som elektiv dagkirurgi, och skulle mycket väl kunna vara ett ingrepp i den så kallade gruppen "den lilla kirurgin" med t ex ett nageltrång som skulle opereras på vårdcentralen.
Det kan väl inte gemene man förväntas veta om det är lämpligt vid en infektion eller inte och det är ju just därför sjukvårdsupplysningen ska finnas.
Dessutom, 1177 gav ju ett helt felaktigt svar. Det tycker jag är det allvarliga man bör fokusera på i sammanhanget, hur inflexibla de riktlinjer som 1177 utrustats med av Folkhälsomyndigheten är, och att dessa leder till felaktiga beslut och absurda konsekvenser till synes gång på gång.
Det är ytterst allvarligt att Sjukvårdsupplysningen i många fall är helt uppenbart oförmögna att fatta rationella beslut när det gäller epidemirisker, och de riktlinjer de fått från Folkhålsomyndigheten är undermåliga, särskilt eftersom detta är dit allmänheten enligt myndigheterna ska vända sig med sina frågor rörande SARS-Cov-2 eller COVID-19.