2020-03-08, 12:24
  #69277
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luzern
Klart att Masken hjälper om du blir nyst i ansikte Eller tror du Masken slutar upphöra att filtrera partiklar?

Masker är ju dock främst till för folk som redan är smittade i syfte att förebygga att de sprider det vidare, inte för dig som frisk person att ta på sig och skydda sig från smitta. Då hade du behövt en gasmask med luftfilter.
Citera
2020-03-08, 12:24
  #69278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Sir89
Ja det har inte spridit sig till resten av världen från Wuhan?
Nej precis, är ju "bara" i över hundra länder nu..så ingen smittspridning, eller?
Citera
2020-03-08, 12:25
  #69279
Medlem
skyddar denna masken mot viruset?

https://www.biltema.se/bygg/skyddsutrustning/skyddsmasker/skyddsmask-7551-2000040037

tillsammans med denna filter

https://www.biltema.se/bygg/skyddsutrustning/skyddsmasker/partikelfilter-755-p3-r-2-st-2000040038

och hur länge räcker en filter?

bör man kombinera med dubbel filter för att få mer skyddseffekt?
Citera
2020-03-08, 12:25
  #69280
Medlem
Vasterass avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Soltorkadetomater
Under pandemier förr i historien har de ofta gått över till massgravar när läget blivit ohållbart!
Nu säger jag inte att detta kommer hamna i den situationen

Att förbereda sig för det värsta och hoppas på det bästa.
Men jag antar att man kan kapsla in smittade personer i en plastbehållare för att i ett senare läge kremera dem.
Att inte hantera dem efter död är en risk och massgravar låter nästan "medieval".
Citera
2020-03-08, 12:25
  #69281
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Haddock93
https://mobile.twitter.com/LizSpecht/status/1236095181633376257

Läs detta allihopa.

Samma tweets fast sammanfattat på en webbsida.

https://threadreaderapp.com/thread/1236095180459003909.html
Citera
2020-03-08, 12:26
  #69282
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Luzern
Ja jag är säker vare sig tyska Eller svenska sjukhus köper masker hos Lidl, de köper direkt av tillverkaren!!!

Tysklands och sveriges myndigheter i denna fraga e exakt lika inkompetenta.

I schweiz där jag bor e man inte heller direkt kompetenta men bättre. man har förbjudit folksamlingar bla i schweiz. i sverige o tyskland kör man pa tills sjukvarden skriker STOPP tyvär

Varför har då den svenska sjukvården uppmanat folk att inte köpa maskar/munskydd?
Citera
2020-03-08, 12:26
  #69283
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Soltorkadetomater
Blir ledsen när jag hör mina medmänniskor reagera på detta sättet.

Önskar dig all lycka till när detta är en pandemi och hoppas du får en egen bild och uppfattning då!
Ta hand om era nära och kära och försök bli sams med de släktingar och vänner ni bråkat länge med! Inget bra sätt att skiljas på!

Jag har obehagliga siffror med länk och validering om vilka och vilken ålder, sjukdommar mm dessa människor dog i men kan säga såhär:

Av 44672 bekräftade coronafall i Kina så av dessa blev 2088 kritiskt sjuka/svårt sjuka! Av de dog 49% på sjukhus!
I åldersgrupperna:

10-19 år 1 död
20-29 år 7 döda
30-39 år 18 döda
......
.....
Skriver inte mer för dessa siffror blir obehagliga efter dessa!!!
Detta är inte enbart för 98 åriga cancersjuka Berit med bortopererade ben !

Läskiga siffror


Herregud det är inte Ebola, de siffrorna du nämner i de åldersgrupperna är en extremt liten % av det hela.
Citera
2020-03-08, 12:26
  #69284
Medlem
fiftyforfiftys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiespekulanten
skyddar denna masken mot viruset?

https://www.biltema.se/bygg/skyddsutrustning/skyddsmasker/skyddsmask-7551-2000040037

tillsammans med denna filter

https://www.biltema.se/bygg/skyddsutrustning/skyddsmasker/partikelfilter-755-p3-r-2-st-2000040038

och hur länge räcker en filter?

bör man kombinera med dubbel filter för att få mer skyddseffekt?

Mask är typ effektlöst.

Köp handsprit.
Citera
2020-03-08, 12:27
  #69285
Medlem
GlennvonGoteborgs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Aneurysmen
Masker är ju dock främst till för folk som redan är smittade i syfte att förebygga att de sprider det vidare, inte för dig som frisk person att ta på sig och skydda sig från smitta. Då hade du behövt en gasmask med luftfilter.

Nej!! Sluta sprida desinformation.

(FB) Tråden där vi reder ut desinformationen kring Coronaviruset

Myt1) ”Ansiktsmask hjälper inte.”

[...] I det fall skyddsutrustningen används korrekt ger den skydd. Det nya coronaviruset är ett RNA-virus, och sådana partiklar kan (i de flesta fall) smitta via aerosoler. Ett skydd av klass P100 eller FFP3 ger i regel skydd mot detta. Dessutom ska inte dessa masker med utandningsventil användas av sjuka. Smittade individer ska bära kirurgiska masker, så att deras aerosol och dropp reduceras.

I det fall tråden önskar kan jag ålägga mig att dela med mig utav diverse relevanta föreskrifter och informativa dokument, gällande dessa andningsskydd, från tillverkare, svensk sjukvård och statliga aktörer.

[...] FFP2 är den europeiska motsvarigheten till N95, och dessa masker filtrerar bort cirka 94 % av fasta partiklar (ej gaser). FFP3 är den europeiska motsvarigheten till N100, och dessa masker filtrerar bort cirka 99,95 % av fasta partiklar (ej gaser). Skillnaden i skyddsgrad är således avsevärd, och gällande rutin inom svensk sjukvård är att använda FFP3 vid smittskydd. I det fall du införskaffar masker av FFP3 bör du läsa på ingående innan du använder dessa. Det är förhållandevis svårt att få dem att sitta helt tätt, och i skarpt läge bör du förslagsvis kombinera dem med täta skyddsglasögon. Vidare är det av oerhörd vikt att testa andningsskydden i sällskap med någon, detta då skydden besitter ett visst andningsmotstånd som för vissa personer kan leda till syrebrist. I vissa skydd behöver man "andas aktivt", medan andra skydd har mer sofistikerade utandningsventiler. Efter användning är skydden att betrakta som kontaminerade, varför de också ska kasseras på ett säkert sätt.

[...] Det finns tillverkare utanför östra Asien. 3M tillverkar sina andningsskydd av klass FFP3 i Storbritannien. MB Filter Products AB tillverkar sina andningsskydd av klass FFP3 i Sverige. Båda dessa bolag är seriösa och deras skydd av klass FFP3 är testade enligt Europeiska unionens föreskrifter EN 149:2001+A1:2009.

Ergo: Folk blandar ihop munskydd/kirurgmask och andningsskydd.

Summa sumarum: Munskydd skyddar ej, men andningsskydd av klass FFP3 skyddar. De sistnämnda behöver dock användas korrekt, och kompletteras med ytterligare skyddsutrustning (dräkt, handskar, skyddsglasögon, skoskydd etc.) för att ge ett fullgott skydd.
Citera
2020-03-08, 12:27
  #69286
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av qwerty-66
Med bara 500 tester om dagen så kan det omöjligt öka exponentiellt med officiella fall särskilt många dagar.

Väntetiden ökar för test så Sveriges siffror går ej att lita på. Säger det boom här så kommer det antagligen ticka på rätt beskedligt i den officiella statistiken.

Som i Iran ungefär

https://www.mvt.se/nyheter/regionen-satter-upp-eget-coronalabb-om6527968.aspx

Region Östergötland sätter nästa vecka upp egen diagnostik, för att utöka kapaciteten nationellt. Så förhoppningsvis minskar väntetiderna.
Citera
2020-03-08, 12:27
  #69287
Medlem
Är det ngn smittad i region öst? Linköping med omnejd? Har inte hört ngt, vilket är ganska otroligt.
Citera
2020-03-08, 12:28
  #69288
Medlem
everythingiss avatar
Det här kommer att vara som Australiens skogsbränder, man kan dämpa elden men den kommer inte att slockna förrän bränslet är slut.

Räkna kallt med att smittan får fäste i landet, kommer nog att bli lika etablerad som vanlig säsongsinfluensa.... Iallafall den här säsongen. Det som är mest oroande är hur sjukvården skall mäkta med ett ökat behov av vårdtagare.... Hur skulle säg 100 vårdplatser i Stockholm lösas? Sjukhusen går redan på hörntänderna.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in