Citat:
Ursprungligen postat av
Reviews
Överlag syns mentaliseringsförmågan vara ojämn och v.b den sociala biten, lägre än genomsnittet. Att se som sin uppgift att hålla ordning på och kontrollera grannskapet t ex är för honom självklart och han saknar ett utifrånperspektiv på sig själv här. Det ligger något tvångsmässigt över de oönskade kontrollhandlingarna; hur var det nu - nattens vita riddare?
Att han upplevs störande, knäpp och kränker integriteten på sin omgivning genom att lysa in i fönster, skicka sms och rapportera in allt avvikande är inget som bekommer honom - tvärtom förväntar han sig applåder och tacksamhet. Men är samtidigt tillräckligt manipulativ för att inte uttala det högt.
Visst är det så, han verkar ju leva på förhoppningen att hans insats ska bli uppmärsammad och bekräftad. Finns ofta, en sådan udda typ i olika bostadsområden, som försöker samla populäritets-poäng, genom att notoriskt spela bror, eller fröken duktig. De vill gärna glänsa, och visa sig rediga, medan de oftast bara är udda, nyfikna och lite lagom patetiska.
Nu vill ju Hiding använda en sådan duktighets--incident som ett tecken på att Stefan ska ha planerat brottet. Blir inte helt lätt eftersom han agerade på detta avvikande sociala sätt lång innan han ringde polisen om de här misstänkta männen.