2020-03-06, 20:56
  #64729
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av IAmAMisanthropic
Men herregud, kom in i matchen. Lejonparten är smittade i Italien, garanterat etniska övre medelklassvenskar hela bunten.

Ja, kom in i matchen. Flertalet är smittade i Iran. En hel del i Italien med.
Citera
2020-03-06, 20:57
  #64730
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flaskborste
Tar varken bakterier eller virus..mestadels för att stoppa damm och andra större partiklar. Ungefär som ett kupéfilter i bilen. Skulle tro att ozonfiltrering skulle kunna vara effektivt. Men det är inte speciellt lämpligt på flygplan.. Dock så har många ägare av luftvärmepumpar sk Ion filtrering som kan minska andelen partiklar som bakterier och virus.

Det där här du naturligtvis ingen som helst källa på eftersom det helt enkelt är fel. Alla moderna flygplan har HEPA-filter och de tar bort i princip alla partiklar ner till virusstorlek.

De partiklar som tar sig igenom HEPA-filter bäst har en storlek på 0,2-0,3 my. Både större och mindre partiklar tas bort ännu effektivare. De små fastnar på fibrerna genom bl a elektrostatisk kraft och de större är för stora för mellanrummen mellan fibrerna.

Virus flyger inte runt ett och ett utan som en klump av ett antal viruspartiklar med en storlek på kanske 1 my och inga partiklar i den storleken kan passera ett HEPA-filter.

Även om virus och bakterier skulle ha exakt lagom storlek så tar ett HEPA-filter upp 99,7% av partiklar i den storleken. Att jämföra det med ett enkelt luftfilter in en bil är totalt missvisande.

Man behöver inte oroa sig för att vare sig virus eller bakterier skulle cirkulera med ventilationsluften. Blir man smittad så är det för att man suttit nära någon som nyst eller hostat, eller så är det kontaktsmitta via föremål.

Källa: https://pdfs.semanticscholar.org/1b52/e33e770859b1a34a39fe6752daef6013f540.pdf
Citera
2020-03-06, 20:57
  #64731
Medlem
everythingiss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av coronakontot
Hon lever i en drömvärld.
Läste hennes chat.... Hon var helt jäkla värdelös.... Otrevlig, osaklig och amatörmässig..... Hon slipper nog chatta mer där.
Citera
2020-03-06, 20:57
  #64732
Medlem
Kom igen nu, ärligt talat viruset börjar har sin peak, skall vi fortsätta med domedagsteorierna?
Citera
2020-03-06, 20:57
  #64733
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av EIIer
Men du kunde inte nämna ett enda? Har du ens läst artikeln? Det finns inte ett enda faktafel där. Finns ju knappt något som de påstår är 100% sant ens

Ja, de har helt fel gällande barn och smitta.
Citera
2020-03-06, 20:57
  #64734
Medlem
IAmAMisanthropics avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittPorrKonto
Ja, kom in i matchen. Flertalet är smittade i Iran. En hel del i Italien med.

Precis tvärtom.
Citera
2020-03-06, 20:58
  #64735
Medlem
sqrt25s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MittPorrKonto
Titta noga vilka de är som smittats. Det är ju främst utlänningar från länder som inte har samma hygienuppfattning som svenskar har.
Så enkelt är det inte i Sverige En stor del av de smittade är svenskar som varit på skidresa till Italien under sportlovet. Och sen petsoner de haft nära kontakt med.
Citera
2020-03-06, 20:58
  #64736
Medlem
SilentVictorys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Gary-loomis
Kom igen nu, ärligt talat viruset börjar har sin peak, skall vi fortsätta med domedagsteorierna?
Exakt vad är det som tyder på något sådant? Ett önsketänkande månne?
Citera
2020-03-06, 20:59
  #64737
Avslutad
När vi når över 200 fall i Sverige då börjar det komma fall där man inte kan smittspåra bakåt. Tippar vi är där tisdag eller onsdag.
Citera
2020-03-06, 21:00
  #64738
Medlem
Dbloodss avatar
"Tjeckien har gett order till alla medborgare som återvänder från Italien att sätta sig i 14 dagars karantän. Om man inte följer ordern eller bryter mot karantänen kan man tvingas betala böter på upp mot 3 miljoner tjeckiska kronor, vilket motsvarar ungefär 1,2 miljoner i svenska kronor."

Ja jävlar!
Citera
2020-03-06, 21:00
  #64739
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Diskuterarn
Klick bate. Säkert i Stockholm eller nått sånt, men de vill att tror att det är i Norrbotten och klickar på artikeln så de får cash. Hade lika gärna kunnat skriva ut staden.
Det står ju i länet, då menar man nog norrbotten...hört att 6 st provtagits och nu väntar på provsvar
Citera
2020-03-06, 21:01
  #64740
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Malew
Läs om https://sv.m.wikipedia.org/wiki/Dunning–Kruger-effekten

Deras självbild kommer sjunka rätt lågt snart om hur fel de har. Fram tills dess kommer de köra på som att de är experter och kan allt.


"Den inkompetente har felaktig uppfattning om sig själv, den kompetente om andra."
Klart det finns många inkompetenta hos myndigheterna. Det är lätt att kvala in där för de som vet hur det verkligen ligger till.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in