2020-03-06, 15:24
  #63781
Medlem
https://www.dn.se/sthlm/personal-pa-danderyds-sjukhus-som-var-i-kontakt-med-smittad-testas-inte/

Citat:
Fyra personer som haft kontakt med den coronasmittade medarbetaren på Danderyds sjukhus skickades först hem av sin chef. Men Smittskydd Stockholm gjorde senare bedömningen att de inte behöver testas och de är nu åter i tjänst.

– Att man inte testat dem är jättekonstigt, säger Johan Styrud, överläkare på Danderyd och ordförande i Stockholm Läkarförening.

Nej men såatteeeehhh
Citera
2020-03-06, 15:24
  #63782
Medlem
Bajjamannen87s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av HerrGickhan
Det är alltd bäst att ta det osäkra som osäkert och inte ta det som säkert. Det är ohyggligt mycket ordbajsande om säkra för det osäkra och proaktivitet utan att det har någon som helst substans.

Priset på ordbajsandet är dock alla försök att använda Spanska sjukan som argument och inte minst argumentet »ingen vet« som synonym till »det kan bli hemskt«.

Där ser man. Det är alltså alltid bäst att ta det osäkra som osäkert.
Citera
2020-03-06, 15:24
  #63783
Medlem
Merwinnas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Adjektivet
Rent krasst, så är det att folk kommer åka hur som helst. Det blir kontraproduktivt om du först slaktar deras beslut och kompetens, men sedan förväntar du dig att folk skall göra som du säger.

Nej, jag tror inte att många kommer att resa nu, gentemot UD:s rekommendation. Det handlar inte om ifall folk litar på myndigheterna eller inte, utan om att ALLA fattar nu att det är farligt att resa till norra Italien. För de flesta som suttit med bokade resor, har våndan bara handlat om att pengarna är slängda i sjön, om de inte reser. Nu kan de få pengarna tillbaka. Det här beslutet borde ha kommit omedelbart, när det blev klart att smittspridningen fanns i Alpregionerna. INNAN sportloven började. Då hade vi sluppit många fall.

Dessutom: hur roligt har man på en ort i utlandet, där alla bofasta är rädda och allt är nedstängt: restauranger, pubar, klubbar, caféer, muséer, mässhallar, saluhallar, konserthallar, operahus, teatrar..? Att hela tiden vara rädd att få smittan, hela tiden känna efter om man har symptom, bevaka nyheterna och vara rädda att få läsa att flygbolagen slutar flyga och gränserna stängs, så man inte tar sig hem igen...
Citera
2020-03-06, 15:25
  #63784
Medlem
Kakap0s avatar
Dem AKTIVA fallen (Människor som lever med aktiv smitta, ej botade eller döda utan helt enkelt dem som lever med smittan) som varit vändpunkter på något sätt vad jag fått fram är dessa datum:

Aktiva fall:

#1. Datumet när viruset hade flest aktiva fall och efter detta datum började sjunka i aktiva fall kontinuerligt.
* 2020 02 17 - 58,859 människor

#2. Sista datumet innan aktiva fallen började öka igen.
* 2020 03 04 - 40,831 människor

#3. Första ökningsdagen på 17 dagar.
* 2020 03 05 - 41,227 människor
Citera
2020-03-06, 15:25
  #63785
Medlem
Asmodeusvults avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hew18
Håller med, hysterin är det som är farligt, inte viruset i sig. Så det är hysterin som ska i första hand bekämpas.
Nej. Förnekelse är det du ska vara orolig över. Se nedan.
Citat:
Ursprungligen postat av coronakontot
Upprepar den här länken i detta sammanhang: How do People React in a Pandemic?

"Reactions and overreactions

When people initially become aware of a risk, they overreact. They have a temporary short-term overreaction. People pause what they're doing, become hyper-vigilant, check out the environment more carefully than they normally would and—this is perhaps the most important characteristic of the adjustment reaction—they take precautions that may be excessive, may be inappropriate, and are certainly premature.

For example, a person might go get Tamiflu, even though the government thinks that they shouldn't.

The knee-jerk reaction of overreacting early to a potential crisis is extremely useful. Like other knee-jerk reflexes, it protects us. People who have gone through it come out on the other side calmer and better able to cope. People become able to cope with a crisis by going through an adjustment reaction, either in mid-crisis, in which case they're late in coping, or they do that in advance of the crisis, in which case they are ready to cope.

We want people to have this reaction early rather than late, and the way to accomplish that is to guide the adjustment reaction, rather than trashing it, as it seems officials often do and journalists sometimes do."

Denial versus panic

The problem isn’t panic. The problem is denial. Denial is why panic is rare. We are equipped with a circuit breaker and when we're about to panic, we go into denial instead. Denial is not useful in that people in denial don't take precautions, but it's preferable to panic. People who are panicking do themselves harm. Those who are in denial don't accomplish much, but at least they don't make things any worse. Denial is nature's way of protecting us from the horrible effects of panic and, whereas panic is rare, denial is extremely common.

We need conscious effort on the part of both the sources and on the part of journalists to protect people from denial by seducing them out of denial."
Citera
2020-03-06, 15:26
  #63786
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalle-sand
Jag undrar, med tanke på att det verkar tagit ett tag innan myndigheterna i Kina vaknade - och nu för tiden åker ett antal tusen affärsmän till kina varje dag t/r - hur många har egentligen hunnit blivit smittbärare och redan tagit med sig viruset hit, bara att ingen vetat vad det vart - om det inte för de flesta friska ger värre symptom än en vanlig förkylning? Menar, kan det redan finnas en naturlig motståndsfaktor som man kommer se i siffrorna?

Sen undrar man hur riktiga siffrorna är från Kina, menar som jag förstått sjukvården för majoriteten av Kineser som inte bor i städer, är det i princip en kopp ört-te, hemlig salva under hålfoten, 4 skallror över huvet och en hemlig, antik ramsa. Känns inte riktigt som den stackarn vare sig får rätt vård eller hamnar i någon officiell statistik?

Italien har förvisso god sjukvårdsstandard, men där är problemet istället att den är så extremt utspridd med en husläkare i varje kvarter, snarare än som vi byggt upp det här - och då blir frågan relevant som någon redan ställde, hur många HINNER dom prova, samt, hur fort kommer provsvaren tillbaka och hinner rapporteras?

Se det fetade.

Jag har viss koll på Toscana i Italien. I tidningen Il Tirreno rapporteras varje dag hur många som testats, hur många som är positiva, hur många som tillfrisknat och hur många som är i karantän.

https://iltirreno.gelocal.it/regione/toscana/2020/02/29/news/coronavirus-la-situazione-in-toscana-11-contagiati-1.38533262

Alla fall som är positiva presenteras med detaljer.

Mina vänner i Toscana har förtroende för att myndigheterna har kontroll och att de agerar så fort något behöver göras. De känner sig säkra. Skolorna är stängda och någon spridd smitta har inte upptäckts i regionen. Alla fall är importerade och man har smittspårat de som smittats. Mina vänner är överraskade att man här i Sverige avråder från att resa till Toscana.
Citera
2020-03-06, 15:26
  #63787
Medlem
Bbobis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av JeffDavis
Självklart handlar det om ekonomi. Vi skulle kunna stänga ner alla företag i Sverige och låta alla sitta hemma varje gång ett virus kommer innanför landets gränser. Men det gör vi såklart inte.

Precis som med biltrafik, där vi tycker att ett par hundra dödsfall om året är acceptabelt, tycker nog de flesta att vi ska hålla samhället igång så länge som möjligt när det handlar om virus. Iaf innan dödstalen kommer upp i tusental.

Fast hur kan man jämföra olyckor med ett virus som sprids från person till person?

Bilolyckor smittar inte eller kommer drabba en större del av befolkningen.

Precis som med bilolyckor så tar man dock åtgärder för att försöka minska antalet. Tex stopskyltar, rödljus eller rondeller för att minimera risken där det är som störst förekomst.

Men det är ju inte så att en person bär på bilolycka i blodet och kan ge bilolycka till någon annan genom att hosta på dom. Därför det är en konstig jämförelse.
__________________
Senast redigerad av Bbobi 2020-03-06 kl. 15:30.
Citera
2020-03-06, 15:26
  #63788
Medlem
Lugnochros avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Jo det stämmer. De som testar och fångar de smittade har större precision att kunna räkna på letalitet. Detta har ju skrivits ända sedan tråden startade lite här och var. Diamond Princess är det tydligaste exemplet även om där var det i huvudsak +65 i åldrar. Så förväntan är en högre letalitet där än genomsnittet. Den ligger på 0,86 % och har legat så ganska länge.

De har även varit sjuka väldigt länge och 34 kritiska som kanske ramlar av pinnen så är det 40 st döda av 696 vilket skulle helt plötsligt ge 5,7% och då är det fortfarande över fyrahundra kvar som inte tillfrisknat. Men visst ger det en väldigt bra indikation hur äldre kommer att klara sig i det övriga samhället.
Diamond Princess
Smittade = 696
Döda = 6
Fortfarande sjuka= 478 varav 34 kritiska.
Friskförklarade= 212
Citera
2020-03-06, 15:27
  #63789
Medlem
Alla ni som har lite mer innanför pannbenet,hur står sig Coronan mot svininfluensan?
Hur mycket farligare är coronan?
Citera
2020-03-06, 15:27
  #63790
Moderator
OYs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Kassmachin
Så är det. Samtidigt fanns det 1.6 miljarder människor på den tiden, idag är vi runt 7.5 miljarder och vi reser i betydligt större omfattning.

Du är naiv om du tror att ett virus med samma slagkraft inte kommer leda till liknande resursbrist.

Återstår att se dock som sagt.

Jag är inte naiv, snarare realist som bevakar utvecklingen och är ständigt beredd på att ändra uppfattning.

Jag ser ännu inga som helst tecken på att Covid-19 är viruset med likartad konsekvens som spanskan hade, inte ens i närheten.

Därmed inte sagt att vi inte kommer att få uppleva ett virus som kommer att göra människan till en utrotningshotad art, men där är vi inte nu, långt ifrån.
Citera
2020-03-06, 15:27
  #63791
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av flytandelycka
Hur räknar man ut antalet smittade? Är det statistiker som skattar detta eller går man bara efter hur många som sökt vård och blivit positivt testade?

Om det inte skattas bör ju således mörkertalet vara enormt och då borde inte dödligheten ligga på 3 procent. Enligt min uppfattning borde det vara lättare att, helt obemärkt, bli sjuk och bli frisk än att bli sjuk och hastigt avlida. Jag hävdar inte att detta stämmer, jag försöker bara tänka logiskt och hoppas att jag med mitt resonemang kan rationalisera bort min egen rädsla.


Ja de äldre och sjuka som dör går ju inte att dölja i statistiken men de som knappt ens visar symptom alls de lär hamna utanför statistiken.
Enbart de med moderata till extrema problem lär ju söka sjukvård och testas... knappast att tex Stina och Kalle 26 och 31 år gamla ställer sig i en Corona kö utanför sjukhuset för att ”kolla” om deras feber verkligen är Covid-19 eller ej!

Nej lär vara bra många fler än vad som angetts. Kina gjorde inga tester från slutet av nov-21januari.. så nog fan han det spridas som fasen där innan någon reagerade.. idiotier kinesiska myndigheter ! Deras fel att detta ens är då utbrett
Citera
2020-03-06, 15:29
  #63792
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Soltorkadetomater
Då är det väl bra att få sjukan i första vågen... om man såklart inte är sjuk och över 70 år så är oddsen helt okej nu

Du blir inte immun mot en andra våg automatiskt. Oerhört många unga och frisk dog i den andra vågen under spanska sjukan.
sen så har vi givetvis modern sjukvård numera samtidigt så flög inte människor runt jorden då vilket ställer till det nu.
__________________
Senast redigerad av Mosquitoseven 2020-03-06 kl. 15:38.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in