2020-03-05, 20:59
  #61057
Medlem
longbow4ys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
Anser du att Syrien har varit stabil sedan 2012? Stabilitet har ju knappast varit Assads främsta kännetecken, snarare massakrer mot civila...

Var Syrien stabilt före 2012?
Citera
2020-03-05, 21:02
  #61058
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Det är inget uppror. Det är utifrån inskickade terrorister.
Det började med ett uppror, citat från Wikipedia:
Citat:
Konflikten inleddes under den arabiska våren med de första lokala missnöjesyttringarna i januari 2011, vilka i mitten av mars växte till organiserade landsomfattande protester. Protesterna gällde till en början krav på demokratisering, stopp på den utbredda korruptionen, respekt för de mänskliga rättigheterna och krav på Assads avgång.[77][78], och möttes med omfattande våld av polis, säkerhetsstyrkor och militär.

Citera
2020-03-05, 21:15
  #61059
Medlem
jude-Ryssland och terrorist-Turkiet har kommit överens om vapenvila "för att skydda de civila" och liknande skitsnack...
Ryssland har tidigare deklarerat flera vapenvilor för att skydda terroristerna från SAA.

Det som hände var en konspiration mellan jude-Ryssland och Turkiet som båda stödjer terroristerna. SAA+shiamiliser höll på att göra framsteg i Idlib och då attackerade Ryssland turkiska soldater för att få dem att eskalera och skydda terroristerna från vidare framsteg av SAA.
När turkarna blev attackerade av RYSSLAND rörde inte turkarna ryssarna utan attackerade de som höll på att rensa terrorister (SAA+shiamiliser).

Denna lek gör att det tar lite längre tid, men alla jävla terrorister kommer dö förr eller senare, och om turkar vill dö samtidigt så blir det så även om jag personligen inte vill det. Men turkar måste fatta att det finns nåt som kallas rules of engagement. Proxykrig är proxykrig, om turkar vill sänka sig till judisk nivå med terrorister som proxys så kör hårt, men det är proxykrig, om turkar sen vill skicka in armén eftersom de inte kan hantera att förlora mark genom sina proxys så ska turkarna förvänta sig döda turkiska soldater också.
Citera
2020-03-05, 21:17
  #61060
Medlem
Janbanan74s avatar
Är väldigt nyfiken på terroristernas öde i denna dealen. Det bästa är ju att dem fortsätter och panga så SAA kan mala ner dem.

https://old.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/fe0z2m/according_to_turkish_sources_hts_announced_that/
Citera
2020-03-05, 21:29
  #61061
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Janbanan74
Är väldigt nyfiken på terroristernas öde i denna dealen. Det bästa är ju att dem fortsätter och panga så SAA kan mala ner dem.

https://old.reddit.com/r/syriancivilwar/comments/fe0z2m/according_to_turkish_sources_hts_announced_that/

Ja, om de på något sätt lyckas dra sig upp mot Turkiet så är ju risken att de förr eller senare hamnar i Europa som "flyktingar", vilket kanske är vad islamisten Erdogan vill.
Citera
2020-03-05, 21:43
  #61062
Medlem
ganglere2s avatar
Ledaren president Putin och den något nedslagne Erdogan.

https://m.youtube.com/watch?v=tYHUlYQU5bE

Är turkarna kloka så lyder de den här gången.

Edit:

Citat:
Ursprungligen postat av otukt
Men är ni födda igår eller har ni inget minne? Spelar ingen roll om det står på Wikipedia eller ej. Ni kan inte förneka historien. Sen är det konstigt eller en omöjlighet att folk gör uppror mot en diktaturs dynasti?

Uppbyggda av bl.a. terrorister från USAs fängelser i Irak. Betalda, beväpnade och utrustade av USA, Israel, Saudi och några andra stater nerifrån den arabiska halvön. Plus då turkuslingarna.
T.o.m. en del av msm har nu slutat kalla dem "rebeller".
__________________
Senast redigerad av ganglere2 2020-03-05 kl. 21:49.
Citera
2020-03-05, 21:55
  #61063
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Yasko
Anser du att Syrien har varit stabil sedan 2012? Stabilitet har ju knappast varit Assads främsta kännetecken, snarare massakrer mot civila...
Ja precis, Assad hade tråkigt och började jaga civila runtom i Syrien och massakrera..
Syriska armén bestämde sig plötsligt en vacker dag att gå ut på gator och torg för att mörda och slakta helt oskyldiga civila i 9år. De hade bara tråkigt eller hur?
Citera
2020-03-05, 22:14
  #61064
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av longbow4y
Presskonferens nu
Vapenvila från midnatt lokal tid!

https://www.youtube.com/watch?v=bR43YSKuzts

Men vad är poängen med vapenvila när det ändå finns massa terrorister där och SAA kommer att fortsätta att ta tillbaka mark, vilket turkarna inte kommer att acceptera. När det gäller Turkiet så känns Putin lika mesig som Åkesson ärligt talat. Iran känns som en mer pålitlig allierad, men de är ju dock knäpptysta.
__________________
Senast redigerad av Patch1 2020-03-05 kl. 22:26.
Citera
2020-03-05, 22:15
  #61065
Medlem
smaug20017s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Ledaren president Putin och den något nedslagne Erdogan.
Detta är vad jag menar med lokala Quislingar...............
Citera
2020-03-05, 22:24
  #61066
Medlem
ganglere2s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Patch1
Men vad är poängen med vapenvila när det ändå finnas massa terrorister där och SAA kommer att fortsätta att ta tillbaka mark, vilket turkarna inte kommer att acceptera. När det gäller Turkiet så känns Putin lika mesig som Åkesson ärligt talat. Iran känns som en mer pålitlig allierad, men de är ju dock knäpptysta.

Håller med gällande Ryssland och Iran. Ryssarna har varit förvånansvärt försiktiga i den här konflikten.
Givetvis vill inte syrierna ha turkiska soldater i sitt land. Som jag var inne på tidigare, om inte turkarna åker hem så lär de syriska styrkorna förr eller senare gå till angrepp. Naturligtvis.
Citera
2020-03-05, 22:29
  #61067
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av seeeg321
Vadå inget


Om ditt förslag är att Assad ska få fortsätta så är det väl inte demokrati du är ute efter vilket är konstigt då du lever i Sverige


Att Assad ska bort är ju en början till alla lösningar.

Varför inte bara ha ett val? Och om Assad vinner så har folket talat. Vad är ditt problem? Vill du ha ett nytt Libyen eller vad är det frågan om?
Citera
2020-03-05, 22:31
  #61068
Medlem
taucetis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Det är inget uppror. Det är utifrån inskickade terrorister.

Edit:

Intressant film, en intervju som beskriver läget bra.

https://m.youtube.com/watch?v=opbiV61Qy1c

Blir ett eldupphör nu efter mötet i Moskva.

https://m.youtube.com/watch?v=nqqmnvnkalA

Fast det lär väl inte hålla länge om turkarna försöker stanna kvar i Syrien. Syrierna vill ju naturligtvis inte ha dem där. Kan inte ha utländska soldater rännande runt i sitt land.

Citat:
Ursprungligen postat av ganglere2
Ja, om de på något sätt lyckas dra sig upp mot Turkiet så är ju risken att de förr eller senare hamnar i Europa som "flyktingar", vilket kanske är vad islamisten Erdogan vill.
Fan ganglere, måste ge dig lite beröm här. Har alltid tagit dig för en korkad rasist som inte vill förstå sin omvärld, och andra människor. Jag hade tydligen fel.

Din första video här ovan med den långa intervjun var bra. Skulle aldrig ha gissat på att en "korkad rasist" bryr sig om att lyssna på bruna människor och deras syn på saker. Men tack för den länken. Mycket intressanta saker som sades i den videon.

Det som fastnade mest av allt av intervjun, och som relaterar till ditt andra inlägg var när tjejen frågar vad som skulle ske med alla terrorister efter att SAA har motat bort dem som nu är kvar i Idlib. Svaret var mycket intressant, och sanning. Enligt han som blev intervjuad så skulle dem som överlever åka tillbaka till sina länder. Varav många är ifrån västerländska länder, och att respektive lands underrättelse skulle få mycket att göra. Men att risken skulle vara stor för att dessa skulle utföra terrorbrott i de länder dem kommmer ifrån. Mest intressanta var att han sa att då kommer folken i väst att skylla det på muslimer, alla muslimer, och att folken i väst aldrig skulle få reda på att dessa terrorister egentligen har blivit tränade och uppbackade av väst. Och det är så sant det. Det var precis vad som skedde med bin Ladin. Och säkert i många andra fall också.

Det är synd hur vi, småfolket får lida, och attackerar varandra för saker som våra ledare sysslar med. Men jag tror att fler och fler vaknar upp till hur det egentligen ligger till, eller så känns det bara så, men min känsla säger mig att Internet kommer att göra att en världsrevolution kommer att komma inom sinom tid. Kanske om 100 eller 200 år, men den kommer att komma. Vi småfolket har blivit förda bakom ljuset alldeles för länge, och har därför blivit manipulerade till att kriga gentemot varandra, istället för att ta kål på de riktiga terroristerna.

Kanske drömmer jag för mycket! Och det här spelet kommet att fortsätta spelas även om 500 år. Jag vet inte jag, blir bara deppig när jag ser hur lätt det är att manipulera folk med media och annat, och hur vi så enkelt riktar vapnen mot andra oskyldiga som dem också har blivit manipulerade av sina psykopater till ledare, och sin media.
__________________
Senast redigerad av tauceti 2020-03-05 kl. 22:38.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in