Om demokraterna någonsin ska kunna vinna ett val framöver måste man städa upp de egna leden.
Man måste förstå, att något fel gör man om man inte ens kan få fram en lämplig kandidat och är rädd för att en av de sina egna kandidater ska vinna primärvalen (Bernie)
Det är ju lite som att jag satsar allt på en häst, och sen försöker skjuta den under loppet
Nu är Bernie förvisso "självständig" men vi har Aoc, Kamala, Islamisten Omar. Sen har vi Nancy, Schiff och Nadler. Dessa är nyckelpersonerna som förstör hela det Demokratiska partyt.
Det kommer ALDRIG gå att vinna ett val när dessa finns i närheten. Amerikaner är för stolta och väldigt många är nationalister. Så länge dem finns i landet kommer demokraterna få det svårt.
Lite historia, Demokraterna var slavägarna medans Republikanerna var de som ville avskaffa slaveriet, vilket därav primärt var orsaken till inbördeskriget. Konstigt nog röstade de flesta svarta senare på Demokraterna just för att de föll för precis det som händer nu, man kastar lite smulor och lovar allt och allting. Tyvärr går väldigt många millennials på det.
Bernie, om han blir vald presidentkandidat kommer inte ha en chans mot Trump. (Vi såg hur det gick i Storbritannien och Labour Party som hade socialism som mål) Många registrerade Demokrater som totalt avskyr Trump säger att de kommer rösta Trump ifall Bernie blir vald kandidat. (Det säger en hel del)
Biden är så vimsig och har en hel del skelett i garderoben så han kommer inte heller ha en chans mot Trump. Så Demokraterna kanske borde ägna de fyra nya åren med Trump till att fixa sitt eget party, istället för att försöka hålla på att avsätta en legitim vald president.