Citat:
Ursprungligen postat av
Reda
Första tillfrisknade i Sverige nu. Influensan kulminerar nog inom ett par veckor eller senast i April.
Man kan ju hoppas.
Så här: problemet med corona kommer att kvarstå så länge folk reser. Det är PRECIIIS så enkelt.
Det kvittar om vi får 100 fall nu, 1 dör, 99 friskförklaras, för om några personer om 3-4 månader reser till Sydkorea, Iran, Italien eller annat
drabbat område, och kanske också råkar vara en supersmittare, då sitter Sverige i skiten igen med 50-100 nya fall om 3-4 månader.
Det finns bara ett sätt att lösa krisen, och det är att stänga ner flygtrafiken från alla drabbade områden.
Kina har gått långt i att skydda sitt folk, och det går väldigt bra för dem nu. De får numera ca 300 nya fall per dag jämfört med 3000 för några veckor sen.
Som sagt, det räcker med ett fåtal reskåta idioter med dåligt omdöme för att smittan ska fortsätta gäcka Sverige ett bra tag till. Just av den anledningen måste staten rycka in och sätta spelreglerna. Det finns inget annat sätt.
Citat:
Ursprungligen postat av
kazangas
HUR ska en extrem mängd c-vitamin kunna ge en hälsosam effekt?
Vad och hur fungerar det?
Det fungerar inte. Det kan bromsa förkylningssymptom men har absolut noll effekt i att döda coronaviruset.