2020-03-03, 11:01
  #53197
Medlem
När det är så här
Många från Italien, undrar hur många som redan är här
Från Iran. Som dessutom
Inte VILL hjälpa till och smittspåra... 😴
Citera
2020-03-03, 11:01
  #53198
Medlem
SuraStinas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ankademiker
Inom veckor är antalet fall tresiffrigt och detta inlägg för långt att posta samt sprider sig en uppgivenhet att något kan göras. Drar mig till minnes innehållet i Camus Pesten, att en slags kollektiv tristess drabbar människorna (men läste den på 80-talet och kanske minns fel).

Det har du nog rätt i, det accelererar ju nästan dagligen. Vi får hoppas att det inte blir så illa.
Citera
2020-03-03, 11:01
  #53199
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Zlatan.
Som folket i tråden förutsåg, nu börjar det eskalera. Fyfan för FHM som släpper in sjuka människor från Italien. Varför i helvete blev dom inte checkade när dom landade???

De visar ju ingen symtom direkt, eller är smittsamma.
Citera
2020-03-03, 11:02
  #53200
Medlem
coronakontots avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kazangas
Varför ska hon göra det? Att folk vill veta betyder inte att hon måste berätta.
Det finns inget allmänintresse som ger oss rätt att få tillgång till hennes privatliv.
Ingen bryr sig om hennes privatliv. Man vill veta utfallet av en corona-patient och inget annat.
Citera
2020-03-03, 11:02
  #53201
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av bruk
Det är en smitta. Sjukdomen blommar inte bara upp överallt, en person smittar en annan.i Göteborg finns kända fall, dvs personer som KAN smitta andra. I Halland exempelvis så finns inga kända fall och därför inte heller nån som kan smitta just nu. Personer som kontrolleras i skonade regioner består nog enbart av personer som varit i Italien, Iran, Kina mm.

Corona kommer dock ta sig runt tillslut via diverse exponering.

Ja det förstår jag, men genomförs tester på fler ställen än Skånes Universitetssjukhus, Karolinska, Sahlgrenska och Akademiska sjukhuset i Uppsala? Eller kör folk från hela landet till de här platserna för tester?
Citera
2020-03-03, 11:02
  #53202
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av karldenelfte
Måste vara ute och jobba. Funkar skyddsmask som jag förövrigt har hemma?

Men driver du eller? Ring 1177 pronto.
Citera
2020-03-03, 11:03
  #53203
Medlem
Inga fler flyg från Norra Italien vore en hit.
Citera
2020-03-03, 11:03
  #53204
Medlem
TemaSwegs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av ankademiker
Att kvot mellan döda och nu insjuknade är ca 0.5 procent beror på att siffran 5000 knappast är relevant då antalet smittade när de som dog insjuknade är det intressanta. Hur många var insjuknade i Sydkorea för 1-2 veckor sen? Säg 1000... Där har du dõdligheten på 2-3 procent.

Annars bra att använda Sydkoreas siffror, då de ska ha testat folk långt mer än andra länder.(Iran hade väl 5 döda i covid-19 innan de hade testat en enda positivt för viruset. Oändlig dödlighet...)

Det jag tänker är att vi mer dödliga sjukdomar brukar förloppet te sig mer aggressivt och den höga dödligheten syns relativt snabbt.

Så är fallet vid exempelvis den tidigare nämnda fågelinfluensan (H5N1) som verkar ha en dödlighet på ~40%, MERS och Ebola är andra exempel i våran närtid. Vid dessa sjukdomar är dödligheten också ofta högre även bland tidigare friska individer. Jag tycker det mesta hittills tyder på att dödligheten för covid-19 (så länge mutation inte sker) är låg (förmodligen lägre än 1%). Att vissa få friska unga individer dör (läkaren i Kina) behöver inte betyda något i förlängningen, det finns säkerligen tidigare friska som också dör i säsongsinfluensa då och då.
Citera
2020-03-03, 11:04
  #53205
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av babymamacita
Inga fler flyg från Norra Italien vore en hit.

UD borde åtminstone skarpt avråda från resor dit. Än avråder de väl bara Kina och Iran?
Citera
2020-03-03, 11:04
  #53206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av missMilly
Kan man veta det säkert efter så kort tid? Om 14% återinsjuknar inom några månader, hur många % återinsjuknar efter några år?

Det har pågott tillräckligt länge för att 14% ska ha hunnit återinsjunkna i Kina. Men det kan förståss stiga. Jag vet dock inte hur säkra dessa sifror är och kanske det berodde på annat som bristfällig testning etc. Men utifrån vad jag sett så är antagandet att de blivit infekterade igen. Som förkylning kan göra.
__________________
Senast redigerad av CurbinDill 2020-03-03 kl. 11:07.
Citera
2020-03-03, 11:04
  #53207
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av JohnnyDungeon
Det här var PRECIS det jag misstänkte: Iran Air fortsätter att flyga till Kastrup

Tala om snuttefiltsåtgärd. Istället för att komma närmaste vägen tillbaka till sin bostadsort i Sverige kommer de - som inte väljer att åka en annan rutt för att komma till en svensk flygplats - ta sig till Kastrup och sedan vidare med t.ex. tåg och andra allmänna färdmedel genom hela jävla landet. Det blir ökad risk för smittspridning alltså, inte minskad. Är det likadant på Gardermoen förresten?

Att dra in tillstånd för ett flygbolag funkar kanske för Australien eller Japan, men i Europa är det i bästa fall en meningslös åtgärd.

Det står också:

Flygbolagen bestämmer

Iran Air har inga flighter direkt från Iran till Kastrup. Men på sin hemsida anger det iranska flygbolaget att man via olika mellanlandningar i till exempel Frankfurt, London och Rom har ett 30-tal flighter mellan Teheran och Köpenhamn.


Frankfurt har i alla fall tuffat till sig så där kan det bli stopp för sjuklingar. Vet inte hur det är med London och Rom. Men ju fler stopp desto större möjlighet att en coronabärare fastnar i nätet innan hen når Sverige.
Citera
2020-03-03, 11:04
  #53208
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av kalkylatorn95
Nu smäller det.


Det har ju fördröjning på smitta och symptom!
Dessa 9 fall har säkert varit smittade i allt från 2 dagar till 14 dagar...

Så person A har Corona och umgås med person B på måndag 1 Mars.

Person B känner inga symptom men är nu smittad, inom 12-24 timmar efter umgänget med person A så kommer nu även person B kunna smitta andra oavsiktligen.
Detta innebär att från 3 mars -> 12 Mars kan person B gå runt på arbete, affärer, umgås med vänner och samtidigt smitta dom! Varken han eller de nya han smittat visar några symptom.
Den 8 Mars blir person B sjuk och det bekräftas att han har Corona.
Det görs smittspårning på hans arbete, butiker han besökt och vänner.
De hittar nu nya fall bland dessa...
Problemet är bara det att även dessa person har hunnit vara i kontakt med ytterligare andra personer i Deras närhet så smittan är redan ute.

Detta virus är mer smittsamt än vanliga influensan! Pratar enbart om spridningen just nu... de som utsätts för Corona får garanterat smittan för INGEN är immun.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in