Enligt en intervju med DI har finansmannen Sven Hagströmer köpt på sig indexterminer i fredags, och legat på dem över helgen.
Citat:
"Inför kommande vecka är Sven Hagströmer också försiktigt positiv. I fredags köpte han till och med indexterminer.
”Jag tror det kan komma en rekyl på det här”, säger han."
Det framgår inte vilket index det gäller men en kvalificerad gissning är att det rimligtvis borde röra sig om OMXS30, vilket då innebär att det är terminen OMXS300C som Hagströmer tankat på sig. Terminens slutdag är den 20 mars så längre sikt än så är det omöjligt att han haft när han gjorde affären.
För mig framstår det som extremt riskfylld affär med potentielt större nedsida än uppsida. Dessutom indikerar IG markets att börsen kommer öppna ned i morgon med runt 2 procent. Iaf om svenska index följer världens andra stora börser. Nu kan förvisso mycket hända fram tills cellen 8.45 i morgon, men samtidigt inträffar flera saker under nästa vecka som kan skapa oro på börsen. Inköpschefsindexen i morgon, Super Tuesday och ISM tjänsteinköpschefsindex på onsdag för att nämna några.
Vad tycker/tror ni andra? Är den gode Hagströmer ett geni som ser runt hörn, eller har karln blivit tokig på äldre dagar?