Citat:
Ursprungligen postat av
rotera
Om det nu bara skenar och skenar.. Du som har koll!! Snälla förklara för oss vanliga dödliga! Varför går dödligheten ner i Kina?
Du frågade inte mig, men svarar ändå.
För att de skickade 40 000 sjukvårdspersonal och tonvis av utrustning. De har hundratals lungmaskiner. De stängde in hela befolkningen i sina hem, med superhårda restriktioner på att lämna hemmet (man måste ha en husspecifik kupong, 1 i hela hushållet får lämna var 3:e dag, bara för att handla).
Därför börjar man hinna ikapp. De som dött har till stor del varit pga att man inte hade resurser till dom. Av de kritiska så dör ca 50% just nu, trots full vård. När man inte hade full vård var nog siffran närmare 100% av de kritiska.
Det viktigaste är att ha personal, materiel och utrustning. På det krävs att man stryper tillflödet av nya patienter så gott det går. När det inte hinns med dör många fler.