Citat:
Ursprungligen postat av
WordWarrior
Fast de gäller ju bygg- och restaurangbraschen också. Inte förbjuder man dessa. Sedan är för långtgående regleringar inte heller bra på en laglig sexmarknad. Då kommer återigen underjordisk prostitution att blomstra. Det bästa är en avkriminalisering. Det finns inga belägg på att sexmarknaden ökar vid en avkriminalisering.
Regleringarna inom restaurang- och byggbranschen är ju pågående non stop.
Jag postade intervjuer med tyska poliser och folk i branschen tidigare i tråden som vittnade om att den svarta marknaden i Tyskland är lika stor som den lagliga och att den började växa efter avkriminaliseringen. De vittnade också om att sexmarknaden ökade efter avkriminaliseringen i och med att antalet sexköpare ökade och därmed inresta prostituerade från öst.
Citat:
Erkänn nu - du är bara rädd för att gubben sja hoppa över skacklarna, om du nu har någon. Och visst vore det hemskt om vissa svenska män vore glada och nöjda för en gångs skull? Nej, det måste ni sabba. Därför så kommer vi att sabba så mycket vi kan för er också. Ni har slagit sönder samhällskontraktet så skyll er själva för allt ni kommer att drabbas av framöver.
Vilken känslostyrd överspänd sörja.
Vad fick dig att tro att jag diskuterade vissa svenska mäns välmående? Ibland får jag för mig att du knappt håller ihop psykiskt, att du är på gränsen till sammanbrott hela tiden. Överarbetad?
Och återigen - VEM ÄR "NI"?