2020-02-29, 15:56
  #45289
Medlem
Tror inte viruset kommer kunna spridas like mycket i Sverige som i Italien.

Italienarna är mycket mer närgångna med t ex sina kindpussar och hälsningar.
Här i Sverige delar vi inte ens hiss med varann om vi inte absolut måste.
Citera
2020-02-29, 15:57
  #45290
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheStriptease
Det har vi väl redan? T ex de två personer i Göteborg som blev smittad från fall 2?
Hade jag inte koll på. Den inhemska smittspridningen är ju värst.
Citera
2020-02-29, 15:58
  #45291
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lexitp
Någon som vet vad som försiggår i Wuhan? Har alla dött där nu eller vad pågår? Hur länge ska man hålla dessa stackars kineser i isolering?
Svenska Johan, som sänder på Facebook från sin karantän i Wuhan, sade för ett par dagar sedan att de fått besked om att karantänen förlängs 1 månad, och skulle kunna bli ett par månader.

https://www.facebook.com/johanbjornfot/videos/2756520451134513/
Citera
2020-02-29, 15:58
  #45292
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Om det 13:e obekräftade fallet stämmer, så har vi fått det första inhemskt smittade fallet. Dessutom en svårt sjuk ung person. Stämmer detta blir Tegnells hållning intressant.

Var har du fått den info ?
Nyfiken
Citera
2020-02-29, 15:58
  #45293
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av coronakontot
Vilka mediciner är det som används mot covid-19 just nu?

Antivirala, och tydligen någon malariamedicin också om jag läst rätt.
Citera
2020-02-29, 15:58
  #45294
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av prgm
Tror inte viruset kommer kunna spridas like mycket i Sverige som i Italien.

Italienarna är mycket mer närgångna med t ex sina kindpussar och hälsningar.
Här i Sverige delar vi inte ens hiss med varann om vi inte absolut måste.
Fast kan ju spridas mycket i tex Sthlm & Gbg där man trängs mer i kollektivtrafik osv
Citera
2020-02-29, 15:59
  #45295
Medlem
HerrGickhans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Florman
Unga personer har dött i Iran, man undrar varför? Oupptäckta svagheter i hjärtat kanske?

De som är i riskzonen för ett luftvägsvirus är äldre, multisjuka och personer med andra åkommor exemplvis kol eller nedsatt lungförmåga.

Att plocka enstaka fall utan koll för att på så sätt försöka föklara något är helt faktalöst.
Citera
2020-02-29, 15:59
  #45296
Medlem
Redas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Idiotsverige
Håller med. De kunde stängt gränserna förlängesen, förbjuda flyg från iran och italien såfort vi märkte att det löpte amok där.

Löfvén och company bör dömmas till ansvar för mord alternativt vållande till annans död såfort första pensionären dör.
Du har inte tänkt på att Löfvén, Trump och Tegnell har lite bättre information om denna smitta än du har? Det kanske inte är värre än en vanlig influensa? Hittills ser det ju till och med bättre ut än vanligt i Sverige vid denna årstid.
Citera
2020-02-29, 15:59
  #45297
Medlem
eternussermos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av prgm
Tror inte viruset kommer kunna spridas like mycket i Sverige som i Italien.

Italienarna är mycket mer närgångna med t ex sina kindpussar och hälsningar.
Här i Sverige delar vi inte ens hiss med varann om vi inte absolut måste.
Tror på tvärtom, vi är oerhört viruskänsliga här!
Citera
2020-02-29, 16:00
  #45298
Medlem
naturtvåls avatar
Iran: 205 new cases of COVID-19
Via the Ministry of Health and Medical Education: 205 new cases of COVID-19

Källa: http://mohme.gov.ir/index.jsp?siteid=1&fkeyid=&siteid=1&pageid=55373&n ewsview=200039
Citera
2020-02-29, 16:00
  #45299
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av magpest
De genmutationer i FUT2 som gör att man blir immun mot vinterkräksjukan kan vara en stor nackdel när det kommer till SARS-CoV-2. Man löper stor risk att vara en "nonsecretors" och därmed sakna blodantigener i sitt sekret. Troligen utgör dessa blodantigener ett visst skydd mot SARS-CoV-2 när viruset fyller dina lungor med sekret.

I en studie från 2010: Higher frequency of secretor phenotype in O blood group – its benefits in prevention and/or treatment of some diseases, var 23.9% i den studerade populationen nonsecretors och enligt den officiella datan i nuläget, har vi allvarliga och kritiska COVID-19 fall på ungefär 19.1%.

I en annan studie om SARS framgick att blodgrupp 0 löpte mindre risk att bli smittade (sjuka), men det kan ju delvis beror på att blodgrupp 0 sannolikt har en större frekvens secretors än alla andra blodgrupper. I studien från 2010 hade blodgrupp 0 - 88.3% secretors, blodgrupp A -70.1% secretors, blodgrupp AB - 67.9% secretors, blodgrupp B - 67.8% secretors.
skönt att ha blodgrupp o då🙂det plus silvervatten,vitaminer,cvitamin mm så ligger jag bra till🙂
Citera
2020-02-29, 16:00
  #45300
Medlem
farbror Svens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Lyckligagatanden
Ursäkta men jag håller inte med dig, all information som vi får in på den här tråden ska man givetvis ta med en tunna salt, sedan om du eller jag är bättre på att filtrera någon sanning låter jag vara osagt men för att bibehålla flödet av information till tråden så tycker jag att all information är viktigt, ska vi börja filtrera bort saker å ting så är vi inte bättre än...sa nån Kina?

Ett problem är att det som visar sig vara fake redan har blivit trådsanningar. Det är ett återkommande problem i tråden. Det finns t.o.m. en fientlighet hos somliga här att ta till sig informationen om fake. Alla kan lägga ut något som visar sig vara fel. Shit happens. Men att fortsätta försvara fake är obegripligt.

Det skulle bli bättre om fler här också bevakade medier och andra kanaler som rapporterar uppenbara felaktigheter i nyhetsflödet.

Här är en:

https://poy.nu/2019CoronaVirusFacts
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in