Citat:
Ursprungligen postat av
Bananahammocken
Ja fast då är ju vanlig influensa också ett dödsvirus?
Om man vill kalla det så, men influensan oavsett åldersgrupp är minimum 20-30 mindre dödlig. Om vi inte tittar specifikt på vissa åldersgrupper så ligger influensan på 0.17%. alltså 1.7 av tusen människor. COVID-19 ligger på 2-3%. Räknar ut dödligheten av de som haft viruset så är de officiella siffrorna på just nu ca 8%. Var det landar återstår att se men om ingen fler dör så hamnar vi på 2-3% av de nu smittade.
Innan någon skriker ut att ja men mörkertalet då, ja vi vet inget om mörkertalet vad gäller både smittade och döda. En rättvis siffra kanske går att från Italien och Sydkorea, men det har gått för kort tid där ännu för att kunna göra en vettig beräkning.
En sak är säker dock, det är ett fatalt misstag att jämföra med influensa och förkylningar. I sådana fall är det bättre att jämföra med Spanska sjukan, fast med bättre läkarvård. För spanska är en tidig fågelinfluensa, H1N1 alltså och den finns vaccin mot osv. Mot coronavirus finns inga vaccin och vi har heller ingen motståndskraft/immunförsvar. I just detta fall påminner det om spanska sjukan eller varför inte när indianerna i Sydamerika smittades av européerna med influensa, mässling och liknande på 1500-talet.
Vår enda fördel är vår utvecklade sjukvård och antalet dödsfall beror egentligen på hur väl utvecklad vår sjukvård är. Men när den blir överbelastad så ökar dödligheten ändå.
Det är alltså allvarligt men för den sakens skull finns ingen orsak till panik. Sådan oro gör det bara värre och tjänar inget till. Läs på om viruset istället och ordna för alla eventualiteter. Stärk immunförsvaret med c-vitamin, ta inte febernedsättande i onödan, helt inte alls och tvätta händerna. Undvik resor och folksamlingar.
Endast så kan vi göra vårt för att skydda oss på ett vettigt sätt och försöka hålla spridningen nere.