Citat:
Ursprungligen postat av
-modestyblaise-
Jäkligt märkligt att de inte kunnat spåra virusets härkomst. Borde ju vara jätteenkelt.
Antingen är det lab-gjort som foliehattarna hävdat sen dag 1, eller så är det kanske SARS som legat och puttrat i några år och muterat till en mer smittsam form men mindre dödlig.
Det är inte jätteviktigt i nuläget, men jag tror nästan garanterat att det är "tillverkat". Om det släppts ut av misstag eller medvetet är dock en intressant fråga. Det skulle kunna vara allt från någonting som planerats under lång tid, till någon form av aktion från en autonom grupp (tänk Gilliams fantastiska 12 Monkeys).
Jag tror Kinas starka reaktion var baserad på just det faktum att de kände till exakt var viruset kom ifrån. Man ska också lägga till att Kina varit hårt ansatt av svinpest (en stor del av landets grisar har dött), och så desperata att man skrev på med Trump för att kunna importera fläsk.
Om vi leker med tanken på att dödligheten i Kina är högre än vi vet, kan man tänka sig att det är vad som räddat regimen från ett läge av akut matbrist och sålunda partiet från riktigt stora problem. Jag säger inte att detta är en medveten kalkyl dock.
Men som sagt, vi vet ju inte. Kanske finns det en helt naturlig förklaring.