2020-02-26, 17:39
  #37273
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Semestertankar
Coronasmittad konstaterad i Helsingfors nu:

https://www.vasabladet.fi/Artikel/Visa/353246

Smittad i Milano. Hoppas alla förstår nu att norra Italien har en omfattande smittspridning. Italien sprider ju för fan smitta över hela Europa. Folk ska inte resa dit och folk som varit där borde sättas i karantän.
Citera
2020-02-26, 17:41
  #37274
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Pisseman
För de som inte sett John Campbell's senaste video ("Contagion more rapid than thought") på Youtube så rekommenderas denna starkt. Han refererar ett papper där mycket intressanta data presenteras.

Några axplock:
R0 innan folk började skydda sig och innan man satte Wuhan under karantän var: 4.7 - 6.6

Detta betyder att ordentliga begränsningar krävs för att begränsa smittan.

Inkubationstiden: 3.5 - 5.1 dagar typiskt, medel på 4.2 dagar.
Tid från symptom till att patienten fanns på sjukhus var innan den 18:e januari 5.5 dagar. Efter 18:e januari 1.5 dagar (tack vare att allmän kännedom om sjukdomen/viruset spreds).

Medeltid från att patienten kom in på sjukhus till död är 11.2 dagar
Medeltid från att patienten kom in på sjukhus till friskskrivning är 11.5 dagar

Detta innebär att man faktiskt kan räkna CFR baserat på döda/(döda+friskförklarade). Syftet är dock inte att dra igång den striden igen, vill bara att ni som räknat så skall kunna tänka: "vad var det jag sa".

Intressant. Jag presenterade en annan uträkning här på forumet igår(?) men den blev underkänd vid min peer-review.
Citera
2020-02-26, 17:42
  #37275
Medlem
Sharm0tas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av TAD2
Vad som hände från den ena dagen till den andra var att man testade många som redan var sjuka. Inte att många blev sjuka helt plötsligt.
Det blir nog så när man tjatar för länge om ”säsonginfluensor” och annan ovidkommande skit istället för att se problemet för vad det är. De är ju sjuka oavsett när testet gjordes, vi kan kalla det ”Tegnelleffekten” när proppen släpper och vidden av problemet plötsligt uppenbarar sig.
__________________
Senast redigerad av Sharm0ta 2020-02-26 kl. 17:45.
Citera
2020-02-26, 17:42
  #37276
Moderator
Mr.Woodss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av fernebo
Smittad i Milano. Hoppas alla förstår nu att norra Italien har en omfattande smittspridning. Folk ska inte resa dit och folk som varit där borde sättas i karantän.
Jag undrar om det spelar någon roll längre... Den här smittan har fått fäste på fem kontinenter och många av oss kommer att smittas. Vi får nog försöka förlika oss med den tanken.
Om jag själv skulle konstateras ha smittan så lovar jag att rapportera om sjukdomsförloppet här i tråden.
Citera
2020-02-26, 17:43
  #37277
Medlem
För äldre människor, hjälper vaccin mot lunginflammation nånting? Alltså, jag förstår att det inte hjälper mot corona, men det kan ju inte skada att ha tagit det?
Citera
2020-02-26, 17:43
  #37278
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Mr.Woods
Hon är väl inne på fjärde veckan? Och jag tror inte de skulle slösa resurser på henne i onödan...
Man gjorde ett reportage om förbrukningen av skyddsutrustning på sjukhuset, och det går tydligen åt mer än beräknat. Det var i detta reportage som det framkom att Ryhov är det enda sjukhus i Sverige där det för närvarande vårdas en coronasmittad patient. Hon är med andra ord kvar på sjukhuset.

Vilket reportage? Har du länk?
Citera
2020-02-26, 17:45
  #37279
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av teren
https://www.nrk.no/ytring/frykt-ikke-korona-1.14916528

Google translate. Den här killen verkar inte särskilt orolig:

Vilken idiot dock. Han får det att låta som att AIDS inte varit något större problem. Säg det till Tchad, eller de 35 milj människor som dött i AIDS. För att inte tala om alla resurser som satsats i 40 år för att den siffran inte ska vara ännu mycket större.
Citera
2020-02-26, 17:45
  #37280
Medlem
fernebos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av bingbangbung
Äh, det är för sent. Smittan är redan här, var så säker.

Ja troligtvis, men det hade ju kunnat vara en idé att försöka skjuta utbrott så länge det går och förbereda vården och samhället. Tyvärr gör ju inte våra ansvariga det ändå, så javisst.. Vad spelar det för roll?
Citera
2020-02-26, 17:47
  #37281
Medlem
Första fallet i Nordmakedonien och första i Pakistan. Så de trillar in några nya länder varje dag. Snart blir det lättare att räkna upp de länder som inte har viruset. Hur är detta inte en pandemi??
Citera
2020-02-26, 17:47
  #37282
Medlem
Kan någon förklara för mig hur irans hälsominister blivit smittad med Corona-viruset?
Citera
2020-02-26, 17:48
  #37283
Medlem
Statsepidemiolog Anders Tegnell:

"Det mest oroande är läget i Iran"

Tro fan det när så många reser fram och tillbaka mellan Sverige och Iran. Tusentals ensamkommande hazarer + anhöriga samt svenska perser.

Citat:
Risken för importfall av coronaviruset
är hög i Sverige just nu - en
bedömning som påverkas mycket av
dagsläget i Iran och Italien.

Det sade statsepidemiolog Anders
Tegnell under Folkhälsomyndighetens
pressträff på onsdagen.

Då många reser till och från Italien
och Iran ökar risken för importfall.
Det mest oroande är läget i Iran,
förklarade han.

Risken för spridning i Sverige annat
än till personer runt enstaka import-
fall är låg, enligt Tegnell.


https://www.svt.se/svttext/tvu/pages/106.html
Citera
2020-02-26, 17:48
  #37284
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av lallisen
Du måste sätta saker i perspektiv, myndigheter har riktlinjer för vilka åtgärder som är lämpliga och vilka kriterier som ska vara uppfyllda innan de genomförs just för att vara proffsiga och inte toka till det för att nåt känns farligt.

I det värst drabbade landet är mindre än 1/1000 promille av befolkningen smittad av en relativt ofarlig sjukdom.
I det perspektivet är det inte riktigt läge att börja stänga gränser och ransonera.

Skal ikke mene noe om det er riktig å stenge grenser eller ikke, men å vurdere trusselen ut i fra hvor mange som er smittet i dag blir helt feil.

Ledende epidemiologer feks ved Harvard regner det som sannsynlig at 40-70% av befolkningen blir smittet. Dette legger også nå folkehelseinstituttet i Norge til grunn. De sier ikke at det er mest sannsynlig, men at det er en betydelig risiko for det.

Da må man vurdere konsekvense ut i fra det premisset, ikke ut i fra situasjonen i dag hvor viruset fortsatt er i startfasen og hvor vi fortsatt kjemper for å containe det (og vi kan jo fortsatt klare det).

Det er uansvarlig hvis myndighetene hele tiden henger etter den observerte utviklingen. Da handler man for seint. Man må ta beslutninger ut i fra faglige prognoser.

Viruset er heller ikke relativt ufarlig. For en pandemi med stor spredning er det tvert i mot svært sykdomsfremkallende og dødelig. Ingen veit hva CFR "egentlig" er men et sted mellom 2% og 3% i belastede områder er ikke et overdrevet estimat. I tillegg kommer mange sykehusinnleggelser. Dette har ikke noe lands helsevesen kapasitet til.

Alt som kan gjøres, bør gjøres for å unngå spredning helt og eventuelt forsinke den. Det har mye å si om 3% av befolkningen er smittet samtidig eller om 10% er smittet samtidig.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in