Citat:
Ursprungligen postat av
notknapparen
Nä, jag ser en människa med stor sårbarhet innan hon träffade SD. Som kanske inte mått hundra, men ändå varit högpresterande och haft ett välfungerande liv. En människa som har svårt att klara separationer. Och som har en önskan att bli älskad och sedd.
Den sårbarheten hon hade, den var en katastrof för henne i förhållandet med S*tefan, som jag tror med all sannolikhet är en psykopat i någon grad (förmodligen i hög grad).
Denna sårbarhet har S*tefan hittat, använt sig av för att kunna leva sitt dubbelliv. Ju längre tid förhållandet pågår, desto tydligare blir dettta dubbelspel för L*ena.
Men nu är hon redan nedbruten, och vägen till att bli en spillra, precis som alla blir i våldet av en psykopat, är spikad.
Det är som en centrifugernade trumma som hon inte klarar att ta sig ur, inte ens med hjälp av expertis. Hon ser katastrofen komma, hon förstår det, men med hennes tidigare upplevelser i livet med separationsångest och andra sårbarheter hon bär med sig till förhållandet drar ner henne.
Tar sig för pannan sån gallimatias Herregud!
Dina fantasier går inte lämna oemotsagt..
Du har tråden igenom framställt BO som oduglig, impotent och kuvad att hon knappt finns.
Frågan är vem du beskriver för det är INTE BO eftersom hon var raka motsatsen till vad du vill hon var.
Tuff, mycket driven och samvetslös och fullständigt skrupelfri givet hennes hennes diagnos. Det gäller samtliga hennes nära relationer. Från barn -
Att du fortfarande maskar hennes namn L*ena beror på samma underliga sätt att försöka skydda oss från sanningen om henne.