Citat:
Ursprungligen postat av
ZiggeZiggarett
Jag vet att NATO inte behöver hjälpa till i ett angreppsskrig. Det är en vanlig missuppfattning att det är så, och vad NATO är.
Det var väl Jens som sa nej, noga räknat. Norge bangade ur. Skrämmande.
Hade NATO ingripit på Turkiets sida hade du kritiserat det.
Damned if they do, damned if they don't.
Varför håller du på och gissar? Erdogan pratade med Merkel och Macron i fredags, för att få hjälp i Idlib.
USA, Israel, EU, Saudi och Turkiet har drivit kriget i Syrien med hjälp av terrorister. De har finansierat och beväpnat al-Qaida, IS och de andra islamistiska terroristerna. "Rebellerna" som de kallas i Väst-media (utom IS ). USA har bombat mycket i Syrien för att bekämpa IS, som de sa, men de lät dem tjäna stora pengar på att stjäla olja. Och de har hjälpt IS med mycket annat, som jag visade dig tidigare.
Det finns alltså inga tvivel om vilka det är som har drivit kriget mot Syrien. Å andra sidan har de hållit sig i bakgrunden så pass mycket att media kan framställa kriget som inbördeskrig mellan Assad och civila. Det verkar som du har låtit dig luras av såna lögner.
Så nej, jag hade inte väntat mig att Turkiet skulle få hjälp i Idlib. Västledarna måste av ren självbevarelsedrift hålla sig borta. Media har ju inte lyckats övertyga allmänheten om lögnerna. De kan naturligtvis inte outa sig själva med direkt samröre med terroristerna.