2020-02-15, 12:09
  #4729
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Haha. Var på centralbadet i stan (sthlm) igår och tog en massage och lite skön spa-behandling. Frågade faktiskt ca 10 random pers vad de tyckte om SAS reklam. Vilken reklam frågade de.

Den lilla bubblan på flashback, som ni utgör hela er värld, är fantastiskt kul att titta in i.
Som sagt. De seriösa försöken till damage control verkar över.
Citera
2020-02-15, 12:10
  #4730
Medlem
RogerRogers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Albax
Det är uppenbart att vi inte sett samma reklamsnutt. Jag hörde inget om att avveckla försvaret eller ens i närheten av det. Vi är unika i Skandinavien på grund av vår egen mix av kulturer. Alla länders kulturer är en mix av kulturer och var och en av dem är värt att försvara. Men framför oss ligga det största av alla försvar, dvs den mot tokhögern som kör för fullt med fake-news som syftar till att förstöra vårt vackra land.
Tror du att SAS har planerat en uppföljande film där budskapet lyder, "Vad är turkisk, grekisk, egyptisk, thailändsk eller mexikansk kultur? Absolut ingenting." Skulle förta lite av vår motivation att resa, eller?
Citera
2020-02-15, 12:12
  #4731
Medlem
Skillys avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Som sagt. De seriösa försöken till damage control verkar över.

Menar lille Enoch att jag försöker mig på "Damage Control"? Är jag del i dina små hjärnpöken? Utsänd av SAS? Eller kanske Soros eller den store juden? Eller kanske Stefan?
Citera
2020-02-15, 12:13
  #4732
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Menar lille Enoch att jag försöker mig på "Damage Control"? Är jag del i dina små hjärnpöken? Utsänd av SAS? Eller kanske Soros eller den store juden? Eller kanske Stefan?
Nej, det är just detta jag inte säger, läs lite i det inlägg du nyss citerade.
Citera
2020-02-15, 12:13
  #4733
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Haha. Var på centralbadet i stan (sthlm) igår och tog en massage och lite skön spa-behandling. Frågade faktiskt ca 10 random pers vad de tyckte om SAS reklam. Vilken reklam frågade de.

Den lilla bubblan på flashback, som utgör hela er värld, är fantastiskt kul att titta in i.
Finns det någon verklig tro på det funkar: att uttala de magiska orden så blir verkligheten därefter?
Citera
2020-02-15, 12:14
  #4734
Medlem
RogerRogers avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Albax
Det är uppenbart att du läser fejk-media. Det är hur lätt som helst att leta upp Wikipedias sida där man presenterar all media i Sverige och deras politiska tillhörighet. Det framgår klart att 30% av antal media är från sossarna och vänsterut medan 70% står till höger om sossarna och högerut.

Ser man till upplagan är mer än 90% av media borgerlig. Mindre än 1% är tokhöger men låter som de är 99% ute på nätet. Mot dessa siffror hjälper inte fejk för det är så det ser ut.
Den ekonomiska skalan är en obsolet huvudmåttstock för att analysera politiken. Det är kultur och nation som gäller nu. Du kanske missat att Lööf och Löfven gick ihop mot SD 2018.
Citera
2020-02-15, 12:15
  #4735
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av LelandPalmer
Du kan inte mena allvar? Invandringen KOSTAR Sverige en bra bit över 100 miljarder kronor per år. Tänk om vi hade kunnat använda dessa pengar till välfärden istället? Sverige hade varit paradiset på jorden.

Då har vi inte ens diskuterat de mänskliga tragedier det medfört i form av våldsoffer av olika sort.
Nej, invandringen kostar 15 miljarder per år och mer de åren det kommer väldigt mycket folk. Sedan vi började ta emot flyktingar har vi tjänat tusentals miljarder på det. Både i mer konsumtion och produktion. Dessutom skulle vi utan invandringen inte ha några småaffärer restauranger eller kaféer. Åldringsvården kunde slå igen och sjukvården skulle få mycket svårt att utföra sina uppdrag. Volvos båda olika företag kunde direkt slå igen likaså massor av andra industrier. Om alla invandrare skulle kastas ut skulle ordet katastrof få en helt ny betydelse. Utöver det skulle vi få se att personligt lidande som går över alla gränser när Svenska gifta blir av med sin partner och kanske barnen. Barn som är födda i Sverige skulle komma till länder de inte kan språket eller aldrig varit i. Till detta kommer alla länder som inte alls tar emot dem för de anses inte vara deras folk osv osv.
Citera
2020-02-15, 12:15
  #4736
Medlem
BoulevardAlrunas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Så vilka är då dagens tre största "fake-news" från högern?

Jag vet att trollanklagelser är straffbart här, men menar du på allvar att det är "högern" som håller på att "förstöra vårt vackra land"?
Är det "högern" som ligger bakom den ökande & brutaliserade vålsbrottsligheten, skjutningar, sprängningar, våldtäkter mm. ?


Jag skulle vilja säga att det är ett slags centrerad politik som ligger bakom detta. Sossar å enda sidan som inte tänker på vanligt folk eller arbetare längre, utan är ett meningslöst mittenparti. Sen liberaler och Centern och Reinfeldtmoderater å andra sidan som har jobbat duktigt för vi att bända upp våra iskalla hjärtan för en härlig mångkultur - deras enda avsikt var egentligen att få fler att konkurrera om jobben och sänka löner. Våran hjärtan slöts dock (fullt förståeligt).

Vänstern vet jag inte ens vad de har hållt på med- de pratar teoretiskt om antirasism och inkludering och har aldrig gått utanför dörren. De är ett akademikerparti för människor som är snälla och bor på tryggt avstånd från kaoset i sina k-märkta hus.
Miljöpartiet orkar jag inte ens prata om.
De enda som haft något slags realistisk syn på det hela och politisk vilja att göra något åt massinvandringens konsekvenser är kd, och sd såklart. Detta skriver jag som fd vänsterpartist och egentligen ff socialist i grund och botten. SÅ jävla sjukt har allt blivit!
Citera
2020-02-15, 12:16
  #4737
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Eh, nej du har tyvärr helt fel. Tolerans har ingenting med empati att göra. Snarare med orkeslöshet att göra. Att man inte orkar tjafsa eller kriga för det man tycker är rätt. Därav att man så lätt låter sig ledas ner i avgrund av myndigheter och politiker. Eller debiteras eller skattas till döds. Likson man inte orkar tjafsa med myndigheter (för vad kan lilla jag göra?) som hela tiden svarar med "tänk om alla bla bla" så orkar man inte tjafsa med utlänningar om kulturella särdrag eller värderingar man inte gillar.

Missta inte orkeslöshet och medgivenhet med tolerans.

Vad som däremot gäller, och är belagt, är att Sverige (och Skandinavien) är ogästvänligt, kallt och introvert. Även för expats (dvs världens med kvalificerade och kompetenta individer från Europa, Nordamerika och Asien som åker världen över med åtråväd kompetens, för att jobba) så är Norden i särklass sämts i världen gällande vänskap, vänligt och plats att känna sig hemma på. Inte ens desa känner sig välkomna. Gissa då hur det är för de mindre bemedlade eller de från kulturer som ligger lite längre från oss.

Sverige är bra när det gäller säkerhet, trygghet och sociala system. Men vad beträffar mänskliga värden som empati, medmänsklighet, värme och vänlighet så tillhör vi världens yttersta skräpfolk. Det här vet alla som rest en del världen över och kan jämföra, alla som kommer till Sverige för att jobba/bo och alla som invandrat av andra skäl.

Endast insnöade lantissvennar, som aldrig egentligen fattat något om vår omvärld och om mänskliga relationer, klappar sig för bröstet över egen förträfflighet i bästa fjantionalitetsanda.

Vi svenskar behöver bli betydligt bättre inom dessa områden. Vi behöver bli mer mänskliga och samtidigt mindre medhållande, medgivande och mesiga. Och inom alla dessa områden blir vi bättre genom att lära oss av invandrare. Samtidigt som de lär sig av oss.

Så bygger dagens generation det nya, bättre Sverige. Som framtida generationer kan vara stolta över.

Ledsen över att behöva spräcka din lilla förträfflighetsbubbla.

https://cms-internationsgmbh.netdna-ssl.com/cms-media/public/styles/2000w/public/EI2019_Ease-of-Settling-In.png?6cYJxbP8zZ_V7U9sO.JSphwLYwkmrv9y

https://www.internations.org/expat-insider/2019/the-nordic-countries-39838

Snacka om att överdriva och nedvärdera men om vi nu är så jävla dåliga på medmänsklighet och värme så varför ska vi ha massinvandring till Sverige om vi nu är så oempatiska och det är så kallt och ogästvänligt.
Då bör vi ju ha noll invandring och de senaste 20 årens massinvandring har varit ett oerhört misstag.

Är du svensk själv så beklagar jag ditt oerhörda självhat men jag hoppas för din skull att du är en invandrare. Eftersom Sverige är så värdelöst enligt dig så hoppas jag att du inte bor här heller.

För övrigt så verkar du inte må särskilt bra.
__________________
Senast redigerad av Hibiscrub 2020-02-15 kl. 12:18.
Citera
2020-02-15, 12:16
  #4738
Medlem
Enoch.Thulins avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Tennant
Finns det någon verklig tro på det funkar: att uttala de magiska orden så blir verkligheten därefter?
Visst är det festligt att se någon bli så fullständigt krossad att magiskt tänkande är deras sista utväg för att försöka behålla en minimal gnutta värdighet.
Citera
2020-02-15, 12:20
  #4739
Medlem
Thelonegunmans avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Skilly
Haha. Var på centralbadet i stan (sthlm) igår och tog en massage och lite skön spa-behandling. Frågade faktiskt ca 10 random pers vad de tyckte om SAS reklam. Vilken reklam frågade de.

Den lilla bubblan på flashback, som utgör hela er värld, är fantastiskt kul att titta in i.
Bra story, att du bland främmande ställer random frågor om en reklamfilm. Komiskt snarare att du med din lilla hittepåstory tror att din lilla anekdot har någon relevans alls för något eller någon. Verkligt tungt inlägg i debatten.
Citera
2020-02-15, 12:23
  #4740
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Enoch.Thulin
Intressant att notera är att SAS & deras försvarare nu verkar ha gett upp försöken till damage control i sociala medier. Man hoppas nog bara på att det skall blåsa över av sig själv. De initiala försöken att skylla på "ryssar" & liknande skadade nog varumärket mer än själva filmen.

Det enda man ser är några enstaka psykfall som fortfarande tror att någon bryr sig om deras dillande & några troll som låtsas försvara filmen på ett efterblivet sätt, enbart för att ytterligare håna SAS. Även om det ibland kan vara svårt att skilja dessa båda grupper åt, helt enligt Poe's lag.
Poe's law is an adage of Internet culture stating that, without a clear indicator of the author's intent, it is impossible to create a parody of extreme views so obviously exaggerated that it cannot be mistaken by some readers for a sincere expression of the views being parodied.
Kontentan är: Det gick åt helvete för SAS, det gick fullständigt åt helvete.

🤡🤡🤡
*HONK* *HONK*

SAS är ett delstatligt bolag som inte har fattat att det verkar på en konkurrensutsatt konsumentmarknad.

Ledningen beter sig som arroganta myndighetschefer som tror att de har monopol på verksamheten. Kunderna ses bara som ett onödigt ont.

Där har vi anledningen till den katastrofala krishanteringen.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in