Citat:
Ursprungligen postat av
SteffeLjung
Tänk om tyskarna inte spenderade miljarder och miljarder och hundratusentals med manskap för att begå förintelsen. Mellan 12-17 miljoner dog systematiskt av nazisterna, dessa resurser kunde de använda 1942 t.ex. mot Sovjet.
Förintelsen var ett lågbudgetprojekt, mestadels utfört av förband som inte var lämpliga för fronttjänst eller som "antipartisanoperationer" av reguljära förband när de inte var vid fronten. En stor del av arbetskraften som användes bestod av fångarna själva. Många av vakterna och till och med bödlarna var fångar eller kollaboratörer (skillnaden var ofta hårfin).
Däremot ångrade tyskarna snart att de hade mördat så många i arbetsför ålder. Att man lät miljontals sovjetiska krigsfångar svälta ihjäl när de hade behövts som arbetskraft framhölls till och med som ett misstag av nazibyråkraterna själva. De hade utan tvekan varit produktivare än de barn och gamlingar man till slut använde istället.
Citat:
Ursprungligen postat av seaworthy
Det är dock svårt att tänka sig att nazisterna skulle kunna ha tillgripit absolut makt utan en tydlig syndabock (judar).
Nja, Mussolini gjorde det ju utan att ha judenoja. Men visst var det en bärande del av den nazistiska ideologin som är svår att tänka bort. Det enda som kan konkurrera är väl deras nästan lika rabiata antikommunism.
Citat:
Sen är det ju många genom historien som hyllat Hitlers strategiska "genialitet", men ju mer jag läser om WW2 ju mer tycker då jag att många beslut var mer ideologiska än strategiska.
Hitler hade av allt att döma en ideologidriven världsbild, men det hindrade inte att han ibland agerade realpolitiskt också. Överlag kan man säga att han fick rätt om det mesta 1933-41 och fel om det mesta efter det. Hans chansningar gick från vågade till idiotiska.
Å andra sidan uppvisade Tyskland samma förmåga att gräva ett djupare och djupare hål 1914-18 och då var Hitler bara en böhmisk korpral, så...