Citat:
Ursprungligen postat av
NormanRosemont
Och vad vill du ha sagt med det? Att det är bättre att agera för sent än för tidigt? Ser man en mus är det verkligen dags att göra något åt problemet, inte vänta tills att mössen springer över soffbordet.
Är du verkligen så efterbliven?
Du säger och jag citerar "Ser man en mus är det verkligen dags att göra något åt problemet" och implicerar därigenom att man borde gjort något redan innan man såg en mus.
Jag tänkte skriva någon i stil med att man kanske inte tar fram eldkastaren för några möss men du verkar tycka att man ska göra det redan innan. Bara tanken på möss är tydligen nog.
Men visst det här problemet kan mycket väl eskalera. Jag undrar dock vad du tycker representerar att mössen springer över soffbordet? Är det 20 smittade? 20 döda? 200 smittade? Vad vi har nu är 1.
Den årliga influensan dödar 400-600 människor. Om denna smitta skulle sprida sig till mer än 5000-6000 människor vore den i alla fall i närheten av lika dödlig. Om den kommer att göra det får vi ännu se. Men att dra slutsatser från de fakta vi har är så oerhört dumt att det endast kan förstås av andra dumma. Tyvärr är det ingen brist på sådana.