Citat:
Ursprungligen postat av
miben
Och dina referenser och erfarenhet är ???
Med garanti flera o längre än dina , och mina referenser är fakta
Citat:
Ursprungligen postat av
miben
Att diskutera Joule är nog ganska irrelevant , anslagsverkan på målet har inte så mycket att göra som verkan. AK 4 är ett multivapen , fungerar ok i närstrid , men är kanon på avstånd 300-1200 M ( med kikarsikte)
Vilken verkan yrar du om om det inte är energiöverföring i målet , det är den enda verkan som räknas pajas ..
Hålets storlek? Den är inte 3ggr större , interna skadorna? 5.56 skadar mere internt än en 7.62x51
Vad är det du yrar om?
Citat:
Ursprungligen postat av
miben
Kanske vore bättre om ni som varken har erfarenhet eller kunnande inom det militära var lite mer tysta och lyhörda för oss som kan och vet
Kanske du ska sluta sitta o gissa om allt från skillnad på kalibrar till folk du inte vet ett dugg om's kunskap och erfarenhet ..
Du vet inget , det är väldigt tydligt att se på ditt skitsnack
Dina låtsaskunskaper från hemvärnet kan du ta med dina lika okunniga hemvärnspolare när ni äter korv på nästa övning