Citat:
Ursprungligen postat av
ShariaInstructor
Jag har bearbetat ilskan över Novus mätning och det ser ju bra ut att Jimmie ökar i popularitet. Jonas är ju ett övergående problem. Men även dessa sifffor får man ta lite lugnt på. Att jämföra med augusti----det är ju helt befängt. Att Stefan Löfvén störtdyker 12 procent är ju inte konstigt på så många månader. Han ligger fortfarande för högt och borde ned på Sabuni-nivå. Bra också att Annie Lööf minskat men det beror nog på frånvaron. Likadant med Sabuni att hörs man inge så finns man inte.
Att Jimmie har ett såpass bra förtroende stärker helt klart SD och ser vi på längre sikt är kvinnoproblemet övergående. Som jag sagt, det söker sig bra kvinnliga representanter till SD. Få se hur det blir med Paula Bieler, även om hon är otydlig ibland är hon i detta kärva läget en stor tillgång och kan visas upp (som judinna), jag fordrar även en blatte in i högsta ledningen för ett riktigt system error i motståndarnas angreppspunkter. Jag är säker på att även SD-ledningen sitter och analyserar hur man skall bli populärare och vad som är den rätta medicinen.
Ja, ryktesvis visar hon upp sig som just judinna, eftersom hon tydligen tar ledigt med lön (="skolkar från riksdagen") en månad för att vara i Israel på bröllopsresa. Det är väl inte alldeles säkert att det ger varma känslor hos det kvinnokollektiv som inte kan göra så, även om hon försökte lösa det annorlunda.
Annars tror jag (Bieler åsido, det kan nog reda sig) att det är den enkelspåriga sk "hatsvansen" som skrämmer bort kvinnohalvan av valmanskåren. Det har blivit bättre, sakligare och bättre framförda budskap efter hand, men samtidigt inser ju allt fler (väljare) att det handlar om en allmän politik, inte bara frågan om invandringen. En del saker som framförs (högt och lågt) skapar ju inte förtroende att SD är ett feministiskt gångbart alternativ - om man säger så.
Ifall man säljer stenhårt att "miljötänk är skit" och "genusfrågor är skit" skapar man onödig alienation.