Citat:
Jag tror inte att många Sossar tycker att politiken är dålig. Folk dras med i någon allmän påeldad "känsla" att det är otryggt och går dåligt för Sverige men någon bättre politik längre bort än små lokala beslut kan man inte peka på. Folk saknar en stark ledare att luta sig mot.
För vissa människor kan det kännas lockande med ett populistiskt enfrågeparti som alltid väljer de enklaste och populäraste lösningarna (för obildade).
För vissa människor kan det kännas lockande med ett populistiskt enfrågeparti som alltid väljer de enklaste och populäraste lösningarna (för obildade).
Men allt du skriver nu är ju varför S minskar i OU och SD har etablerat sig som största parti i samtliga OIs mätningar. Fetningar:
1) Inte erkänna problemen utan låtsas som om det fortfarande är 2006, avsaknad av probleminsikt och skylla på folks känslor istället för att göra något åt någonting. Du och Baastad tycker att S bara misslyckats med att "kommunicera" sin politik trots att de haft hela Mediesverige i ryggen. T.o.m. Aftonbladet tycker numera att du och S har fel.
2) Underskatta SD och visa klassförakt. Återigen tror ni att det är 2006 när SD var ett litet enfrågeparti som er regeringspartner MP är än i dag (Och så vill ni ha svåra och impopulära lösningar? Hur efterblivet är det?). SD har största förtroende i två sakfrågor och ligger högt i alla andra. De är t.ex. tvåa i miljö. Och innan ni ser ner på de obildade äckliga arbetarna som inte förstår er förträfflighet så skall du nog kontrollera utbildningsnivån på de ledande socialdemokraterna. Börja med Löfven. Sedan kanske sossar tycker Löfvens politik är bra, men problemet för S är ju att dessa sossar blir färre för varje månad. Även när S är ett 20 %-parti så kanske de flesta av de 20 % tycker S politik är bra.
Men egentligen skall ni ju få fortsätta att tro dessa saker eftersom det är det som garanterar att SD fortsätter att växa i OU. På S bekostnad så att blågula blocket går över 50 % även medräknat L och "övriga partier".