Citat:
Ursprungligen postat av
Whitfields
Låt oss prata generellt och inte om denna galning som troligen är obotlig.
Problemet är att det kostar pengar. 14700kr per fånge och dygn var kostnaden för de tre högsäkerhetsfängelserna 2017. Det finns heller ingen koppling mellan brottsavskräckande och höga straff för brottslingen tror ändå inte att han skall åka fast, samt att det höjer insatserna för båda sidor. Det vi gjorde på sextio och sjuttiotalet då vi humaniserade kriminalvården var ett mkt bra drag - för oss svenskar,
Problemet vi har i Sverige är importerat. Vi ska inte ändra på oss och vår lagstiftning utan invandrarna skall inte finnas här. Invandringen har också gjort trasiga svenskar ännu mer trasiga. Det finns bara en lösning. Repatriering. Vi har INGET gemensamt med araber, somalier, afghaner, irakier, libaneser, syrianer, osv. Enda accepterade invandring är av kärlek där den ena parten är svensk.
Du har helt rätt i att vården som bedrivs i våra fängelser får betydligt större genomslag hos de med svenska värderingar som grund än det importerade skumrasket. Vård kostar också stora summor vilket gör att kriminalvården även behöver förändras i grunden. Högre straff är inte avskräckande enligt ett antal undersökningar och just därför måste insatser in tidigt innan personer blivit för insyltade i vad skit som helst och få dessa personer ut och bort från den kriminella miljön. Det är väl satsade pengar. För livsstilskriminella så fungerar inte vård och då är det förvaring och att hålla dessa utanför samhället så länge som möjligt som gäller. Förvaring kan utföras på ett betydligt billigare och mera rationellt sätt än vad våra fängelser erbjuder idag och i slutet på förvaringen så ska de såklart erbjudas vård och anpassning för att kunna komma ut rätt i samhället igen. Även här bör mera insatser till för många ser ingen annan utväg att få pengar än att återgå till den kriminella banan igen.
För de som ska utvisas finns ingen anledning att de ska avtjäna sina straff i Sverige utan iväg med den till valfri entreprenör på världsmarknaden, med lägre kostnader än våra, som verkar lämplig om inte hemlandet vill bemöda sig med att ha sin medborgare fängslad i sitt land.