Citat:
Ursprungligen postat av
develi
Nu kan ju du presentera vad som är så väldigt bra med hennes text, du som är Madsen i ett annat sken.
Antar att du menar "ser" Madsen i ett annat sken..?
Jag menade förmågan att uttrycka sig i skrift, speciellt som engelska inte är JC:s modersmål. Vad hon än är, så
ointelligent är hon inte (även om du säkert vill tro det). Hon får fram
sin bild, även om den är falsk rent objektivt, med ett mycket stilfullt och omväxlande språk - man skulle kunna tro att det var en infödd engelsman som hade skrivit texten. Jag respekterar sådant, sorry!
Sedan finns det annat jag inte gillar när jag ser JC:s Facebook: hon röker tydligen mycket, och ser inte det olämpliga i det utan publicerar även massor av bilder med cigaretten i munnen eller handen. Hon ser sjuklig ut. Hon verkar
vilja ha publicitet för den här saken, eftersom hon lämnar sin Facebook öppen för kommentarer efter att hon gått ut i media med nyheten, och hon poserar på bilder med nyckeln till besöksrummet och brev till Madsen i fängelset. Hon har två små barn som hon borde prioritera i första hand hur kär hon än är. Inte så att jag tror att Madsen skulle bli fysiskt farlig för barnen - han tänder inte på barn, och förutom mordet har han ingen historia av aggressivitet och misshandel. Men åren går fort, och snart är barnen stora nog att förstå vem deras officielle styvfar är - och deras kamrater och kamraternas föräldrar också... Det blir inte lätt för dem.
...annars har du ju rätt i din analys. JC är manipulerad. Men kanske får hon ut något ur den här relationen, som de flesta människor aldrig får uppleva ändå. Om hon älskar honom och TROR att han älskar henne på ett speciellt och exklusivt vis. Medan det varar. Carpe Diem, and all that.
För Madsen
har ju den här förmågan att väcka starka känslor hos kvinnor. Jag tror att det är en kombination av att han sysslar med ovanliga, spännande och intressanta saker yrkesmässigt, energin och entusiasmen (som är speciellt lockande om man mest har tröga och tunga män/niskor/ omkring sig annars, gissar jag), och den där pojkaktiga charmen som han kan anlägga när han vill. Samt naturligtvis att han kan läsa människor blixtsnabbt, och alltid säga det som var och en vill höra ("cold reading").
Du kanske också skulle ha fallit för honom, om du hade träffat honom ensam som hans terapeut eller något..?

(Du har ju aldrig velat berätta exakt vad du arbetar med.)