Citat:
Ursprungligen postat av
Totius
Därför att den kommunala sjukvården är en bärande del i kommunernas välfärdsuppdrag, tillsammans med omsorg och skola. Däremot är fastighetsbolag och energibolag osv INTE en nödvändig del av välfärdsuppdraget.
Krisen består i att allt fler kommuner måste skära ner i välfärden. Precis som du är det många som INTE VET vilka lagkrav som gäller. Konsekvensen blir att många kommuner bryter mot lagen för att spara pengar. Konsekvensen av det blir att medborgarna utsätts för fara och lidande, i värsta fall död, i onödan (eftersom pengarna används till annat).
Tittar vi på min kommuns årsredovisning så har vi 3 stycken sökträffar på ordet sjukvård, och 42 träffar på bostäder. Men visst, vi kan låtsas om att sjukvård är en del av kommunens huvudansvar, inte regionens.
Men seriöst, låt oss vara objektiva nu. Det är inte kommunernas fel att det är lång vårdkö, utan regionernas. Det är regionerna som ansvarar över sjukhus och vårdcentraler. Kommunen har ytterst lite med sjukvården att göra. Deras ansvar i vårdkedjan är äldrevård och hemsjukvård (i min professionella erfarenhet främst rehab).
En intressant notis för övrigt är att tidigare nämnda Jämtland-Härjedalen med krisande ekonomi faktiskt har överlägset kortast vårdköer i Sverige, med 97 % måluppfyllelse. Den region som "krisar" ekonomiskt, är den region som har bäst kötid, och som antagligen lägger ned mest pengar relativt sätt på sin sjukvård.
Det här fungerar bra för att relativisera problemet en aning. Kramfors "krisar" säger Lotta Gröning, nja, Kramfors har en skolbudget 25 % över rikssnittet, de krisar inte, de är slösaktiga. Jämtland-Härjedalen "krisar" säger Rektangel. Mjae, de har en 97 % måluppfyllelse. Nästan alla som söker primärvård får det inom 7 dagar. Båda "krisar" ekonomiskt. Men det är ingen "kris". De är slösaktiga. De lägger inte för lite pengar på välfärd, snarare tvärtom.
https://www.vantetider.se/Kontaktkort/Sveriges/PrimarvardBesok/