2020-01-05, 19:36
  #349
Medlem
ps870s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Djungelbruno
Folket har talat. En förrädare är alltid en förrädare och kommer behandlas därefter.

Att man inte vill förknippas med en kriminell skitstad som Malmö fullt förståeligt. Handlar inte om förräderi utan sunt förnuft.
Citera
2020-01-05, 19:37
  #350
Medlem
qwerty-66s avatar
500 kg brons med ett skrotvärde på ca 30*500=15000kr

Det stjäls massor av metaller typ koppartak, kablar mm så varför har ingen stulit Zlatan pga skrotvärdet?
Citera
2020-01-05, 19:39
  #351
Medlem
Gabogibos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av DrMuffins
vad var tanken med tröjan över huvudet? ska det symbolisera något?

Det är en false "football shirt"-aktion!
Citera
2020-01-05, 19:41
  #352
Medlem
Det är ju PK att skända allt annat i Sverige så varför skulle man inte få göra så här?

Ps varför inte göra en travesti och klottra något i stil med ”Skända statyn. Vägra Zlatan” och sedan ”Kuken”. Det kanske skulle klassas som konst? 🤔
Citera
2020-01-05, 19:44
  #353
Medlem
Stark-Senaps avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Grenkomp GRK
Du måste vara den mest kränkte idioten jag mött. Att vandalisering ens är ett alternativ.
Men om du anser dig träffad av vad jag skrev...
Svårt att veta om du inte förstår ironi eller bara är ironisk tillbaka.
Så för att undgå vidare missförstånd: att titta på färg som torkar är högintellektuellt jämfört med att jaga en boll!
Citera
2020-01-05, 19:45
  #354
Medlem
HipToBeSquares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Jon.Holms
Öh? Statyn är ju redan helt nere, och bortfraktad till hemlig plats.

Oj, det var snabbare än vad jag trodde. Hängde inte alls med i svängarna. Som Gävle julbock, ena timmen står den andra timmen är den helt nerbrunnen.
Citera
2020-01-05, 19:47
  #355
Medlem
Peyzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Stark-Senap
Svårt att veta om du inte förstår ironi eller bara är ironisk tillbaka.
Så för att undgå vidare missförstånd: att titta på färg som torkar är högintellektuellt jämfört med att jaga en boll!

Zlatan är god för 190 miljoner dollar.
Glo du på din färg så får vi se vart det tar dig
Citera
2020-01-05, 19:47
  #356
Medlem
Känns som att Zlatan är för stor för Sverige, man får inte vara för bra i Sverige, kvittar vad det handlar om.
Citera
2020-01-05, 19:48
  #357
Medlem
HipToBeSquares avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MeggieCleary
Ja att Zlatan skulle vara skyldig något är ett icke svenskt tänkande som inte hör hemma här i landet. Han är inte skyldig något och gör vad han vill, inom lagens ramar. Istället för att vara stolt över honom så fortsätter förstörelsen av Malmö. Det här förstärker den redan krackelerande Sverigebilden.

Jag tror inte har så mycket med Zlatan att göra utan statyn är mera en symbol över det havererade multikultisverige.
Citera
2020-01-05, 19:49
  #358
Medlem
Peyzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Valpen_
Känns som att Zlatan är för stor för Sverige, man får inte vara för bra i Sverige, kvittar vad det handlar om.

Typ som waldner?
Citera
2020-01-05, 19:49
  #359
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Peyz
Zlatan är god för 190 miljoner dollar.
Glo du på din färg så får vi se vart det tar dig

Citat:
Ursprungligen postat av Peyz
Fakta-förnekare är retards.

Vill du vara hans flickvän?
Citera
2020-01-05, 19:50
  #360
Medlem
Glorkass avatar
Han är för skön, den där konstnären Linde. Helt oförstående, äregirig, ilsken och rätt korkad som inte fattar att statyn inte kan stå kvar vid arenan i Malmö.

Men frågan om vart den ska flyttas är verkligen inte enkel:

• Stå kvar där den är. Detta är uteslutet, supportrarna i Malmö kommer aldrig tolerera att behöva se den där hånfulla nunan på helig MFF-mark utan man kommer behöva bevaka och laga statyn för all framtid. Ingen hållbar lösning.

• flytta tillbaka till Svff:s kontor? Nej, man flyttade den ju bort från Friends på grund av ”marken” men alla förstod att det också var gnagarnas motvilja och avsky som bidrog till beslutet. Den blir inte långlivad i Solna.

• flytt till Tele2 arena? Nej, då får man bara samma problem igen. Han är ju verkligen ingen bajenprofil så inte ens bajarna vill nog se honom stå staty utanför arenan, och även om de tolererar det så kommer DIF definitivt inte se det så den kommer rivas ned och vandaliseras även där.

• Rosengård? Visst, det finns säkert Enstaka MFF-folk där som kommer ogilla det men det borde bli mindre stök än nu då Rosengård inte direkt är helig MFF-mark. Och jag misstänker starkt att de opatriotiska rosengårdborna skiter rätt hårt i allsvenskan. Däremot kan det säkert finnas folk som vill vandalisera ”av kaosskäl” såklart...
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in