Citat:
Ursprungligen postat av
studenten777
Dummasillen har faktiskt en bra poäng
Månens omkrets är 11000 km
På en minut hinner marken flytta sig 273 meter under fötterna
Ett hopp på jorden är säg 2 sekuner
Ett hopp på månen är 6 gånger längre dvs 12 sekunder.
Alltså bör marken flyttat sig 55 meter under fötterna vid normalt "skutt"
Händer detta?
https://youtu.be/x2adl6LszcE
Och vid ekvatorn rör sig en punkt på jordytan med en hastighet på 460 m/s relativt ett koordinatsystem som är fixt i rymden. Flyger man 460 meter västerut relativt jordytan om man tar ett skutt upp i luften som varar en sekund?
För att ingen skall börja yra om atmosfären får vi väl sätta en gubbe i rymddräkt i en vakuumkammare vid ekvatorn. Skulle han slungas in i väggen på vakuumkammaren med en hastighet av 1656 km/h och bli rymdmos om han hoppade upp i luften?
Svaret är naturligtvis nej på båda frågorna eftersom gubben redan har samma hastighet som jordens yta och rörelsemängdens bevarande gör att han fortsätter sin rotation jäms med jordytan.
(Mätte man tillräckligt noggrant skulle man iofs se att han vid toppen av hoppet befinner sig rakt över en punkt aningen bakom upphoppspunkten. När han sedan landar så har han åter hunnit ikapp och landar exakt på upphoppspunkten.)