2020-01-02, 12:34
  #265
Avstängd
online_alwayss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dumdryg
Du är ju helt tappad. Mina domedagshistorier? Gå tillbaka och läs nyhetslänkarna. Jag kan skicka mer till dig också så du utbildas i hur det är i Sverige idag.
Tråden handlar om att fyrverkerier har förbjudits pga att invandrare inte kan sköta raketskjutandet. Alla fattar det. Utom du som sitter och skrattar. Det är tur att du troligtvis inte har något politiskt inflytande för då skulle du säkert rasera hela Sverige med din inställning att allt är normalt.

Efter händelserna på Möllevångstorget (där det i princip var 99 % invandrare) så håller fyrverkeribranschen ett krismöte! Polisen säger att attackerna är ett hot mot demokratin (men du skrattar). Det är bara invandrare som attackerar polisen med fyrverkerier. En ny lag som förbjuder raketer tas fram. Den nya lagen hoppas minska attackerna mot polisen. Hur svårt är det att ta in det?

Möllevångstorget har sett ut sådär på nyår i deccenier. Var får du siffran 99% invandrare ifrån? Är det baserat på vad du tror att du ser i youtubeklippet?
Citera
2020-01-02, 12:35
  #266
Medlem
15minFames avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Förbudet kom redan 2007.
Så du bad om källa och jag gav dig 3 som var färska nyheter inom 2 dagar och du ignorerar för du har inget svar. LOL

Men visst, sitt du här och försöka förneka dina brushors kaosande.
Citera
2020-01-02, 12:38
  #267
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Möllevångstorget har sett ut sådär på nyår i deccenier. Var får du siffran 99% invandrare ifrån? Är det baserat på vad du tror att du ser i youtubeklippet?

Fortsätt att lev i din bubbla. Jag ger upp. Du är bortom sans och förstånd och det går inte att nå fram till dig med fakta. Som tur är ni en stadigt minskande liten minoritetsklick. God fortsättning!
Citera
2020-01-02, 12:44
  #268
Medlem
Dumdrygs avatar
Eriksdalsbadet nerringda av oroliga föräldrar sedan HVB-hemmen delar ut gratis simkort till ensamkommande:

https://www.dn.se/sthlm/vi-ar-nedringda-av-oroliga-foraldrar/

Granska brottsligheten hos ensamkommande:
https://www.expressen.se/debatt/granska-brottsligheten-hos-de-ensamkommande/

"De gärningsmän som är kända är samtliga unga pojkar. Enligt uppgift handlar det om ensamkommande flyktingbarn."
https://www.expressen.se/nyheter/barn-valdtogs-pa-bad--okar-bevakningen/

Stockholms stad vill porta tafsande badgäster. Efterlyser ny lag! Ännu en ny lag pga invandringen.
https://www.svd.se/tafsande-badgaster-ska-portas--ber-om-lagandring
Citera
2020-01-02, 12:52
  #269
Medlem
Dumdrygs avatar
Orter och datum Nationella bombskyddet har ryckt ut. Fram till 10 december var det 102 tillfällen. Mer än två utryckningar i veckan. Normalt tillstånd för ett demokratiskt land i fredstid?

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/ost/listan-har-ar-orter-och-datum-nar-nationella-bombskyddet-ryckt-ut
Citera
2020-01-02, 13:06
  #270
Medlem
Dumdrygs avatar
"De som skjutit raketer på Möllevångstorget längs med vägen och torget har inte brytt sig om några regler hittills, så det kanske är för mycket att tro att detta ska lösa hela problematiken. Men vi hoppas att det kan bidra till det, säger Calle Persson."

https://www.svt.se/nyheter/lokalt/skane/de-har-inte-brytt-sig-om-nagra-regler-hittills
Citera
2020-01-02, 13:32
  #271
Medlem
Dumdrygs avatar
Situationen på fritidsgårdar.

"Gängen får status på våra fritidsgårdar".
https://www.aftonbladet.se/debatt/a/naOGQm/gangen-far-status--pa-vara-fritidsgardar

"Automatvapen hittat på fritidsgård i Tensta."
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/J143vX/automatvapen-hittat-pa-fritidsgard-i-tensta

Mer personal behövs efter stökigheter.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/sormland/efter-stokigheterna

Fritidsgård stängs efter droglarm.
https://www.svt.se/nyheter/lokalt/vast/fritidsgard-stangs-akut-efter-droglarm

Fritidsgård stängs efter sexuella trakasserier.
https://www.stockholmdirekt.se/nyheter/fritidsgard-stangs-efter-misstankta-sexuella-trakasserier/repsei!DHS3MuICynwhOXMTHFYWSg/

Fritidsgård stängs efter hot och våld.
https://www.dalslanningen.se/2019/09/27/fritidsgarden-stanger-i-dag-efter-hot-och-vald/
Citera
2020-01-02, 13:36
  #272
Medlem
Dumdrygs avatar
"En ungdomsgård i centrala Malmö fick stänga i januari, då en pojke – hans ålder uppges inte i media – hotade flera anställda till livet. Personalen gömde sig och ringde 112."

https://www.svd.se/aven-ungdomsgardar-stangs-av-kriminalitet
Citera
2020-01-02, 13:42
  #273
Medlem
Dumdrygs avatar
"Rekordmånga rån mot barn har polisanmälts under 2019:s första hälft, detta efter chockerande höga siffror för 2018.
Bara de senaste tre åren har antalet anmälda rån mot barn ökat med 75 procent, enligt statistik från Brottsförebyggande rådet (BRÅ)."

https://www.expressen.se/nyheter/rekordmanga-ran-mot-barn-och-unga/
Citera
2020-01-02, 13:45
  #274
Medlem
Dumdrygs avatar
Favorit i repris, bara för att det är så fullständigt absurt.
Påträffade handgranater i Stockholm bara de senaste månaderna:

https://www.expressen.se/nyheter/upp...rn-nara-skola/

https://mitti.se/nyheter/hittades-ja...t-bombskyddet/

https://mitti.se/nyheter/polisen-handgranaten-valdigt/

https://mitti.se/nyheter/strandprome...jeholmenalvsjo
Citera
2020-01-02, 14:04
  #275
Medlem
Dumdrygs avatar
Invandrarmän som kastar sina fruar från balkonger:

https://pren.corren.se/artikel?redirect=https:%2F%2Fwww.corren.se%2Fnyhet er%2Flinkoping%2Fman-doms-kastade-ner-kvinna-fran- balkong-om6391020.aspx&meter=false&action=completerequest& callback=https:%2F%2Fwww.corren.se%2Finc%2Feprenca llback.aspx

https://nyheter24.se/nyheter/inrikes/916690-kastades-fran-balkong-nu-pratar-kvinnan-ut-for-forsta-gangen

https://www.expressen.se/nyheter/han-kastade-sin-fru-fran-balkong-jagas/

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/A2M57A/kvinna-allvarligt-skadad-efter-fall-fran-balkong--man-gripen

https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/ddBAkj/man-anhallen-for-mord--kvinna-foll-fran-balkong
Citera
2020-01-02, 14:11
  #276
Avstängd
online_alwayss avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 15minFame
Så du bad om källa och jag gav dig 3 som var färska nyheter inom 2 dagar och du ignorerar för du har inget svar. LOL

Men visst, sitt du här och försöka förneka dina brushors kaosande.

Vad har färska nyheter med ett över 10 år gammalt förbud? Var det invandringen att skylla redan då?
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in