Vinnaren i pepparkakshustävlingen!
2020-01-02, 22:50
  #301
Medlem
Dumdrygs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
nej, folk är trötta på sittande regering. Klassiskt missnöje och det kommer givetvis att gå över. är fikaborden på fabriker vad vi ska lyssna på alltså och bli rasister efter det?

Som jag sagt många gånger nu. Det är helt omöjligt att prata med dig. Ingenting går ju in bakom pannbenet på dig. SD är Sveriges största parti därför att folk vill inte ha fler invandrare. Även invandrarna själva i förorterna vill inte ha dit fler invandrare.
Nu ska du få höra en sanning. Detta kommer inte att gå över. Det handlar inte om tillfällig trötthet på sittande regering. Hela Europa kokar och detta kommer att upplösa EU. Det funkade inte med fri rörlighet över gränserna.
Vadå fikarummen i fabrikerna? Varenda fikarum, även hos ingenjörer och akademiker. Är man rasist om man vill bromsa invandringen? Du är så enkelspårig. Är invandrarna som vill bromsa invandring rasister?
Citera
2020-01-02, 22:53
  #302
Medlem
ArgusOnes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Detta har drabbat fler än du verkar vilja tro. Ingen blåljuspersonal har förlorat händerna av fyrverkerier.

Nej, men långt fler har blivit hotade, rädda, störda etc av invandrrnas härjande.
Citera
2020-01-03, 07:26
  #303
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Ja tydligen så funkar ju inte läsförståelsen, men klippa och klistra är du bra på.

Ja vi var på en fest i en villa, men för fan du kunde hitta dom inläggen som jag skrev om att vi var ute på gräsmattan UTANFÖR huset. Jag skrev även att vi gick in igen för att gå upp på balkongen på övervåningen för att komma upp och se bättre. Men detta hjälpte föga.

Du bad mig visa var du skrev att du firade nyår inomhus, du påstod att jag var en idiot som saknade läsförståelse eftersom du aldrig skrivit det.

Du har för övrigt rakt igenom hela tråden tjafsat med nästan alla som argumenterat mot dig om deras bristande språkkunskaper:

Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
För det första, lär dig grammatik.

Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Ja det måste vara jobbigt att diskutera när man ej har någon läsförståelse.

Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Det går ju uppenbarligen inte föra en diskussion med dig, då verkar ha någon svår sjukdom som gör att du ej kan förstå vad andra skriver.

Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Du är inte lite dum i huvudet va? Vart står det att jag varit inomhus? Visa mig vart jag skrivit att jag var inomhus?

Vilket blir väldigt löjligt när du klart och tydligt skriver just:

Citat:
Ursprungligen postat av MrAndres
Det är ju det jag inte gör, tycker du att jag ska lämna en trevlig fest i en stor villa med lyx och bekvämligheter för att invandrarna förstört fyrverkerierna på nyårsafton?

Hade det inte varit för att du själv agerat besserwisser, språpolis och kallat folk som bara hänvisar till vad du själv skriver dumma i huvudet hade jag självklart struntat fullständigt i om du firade nyår i, vid, utanför eller på en villa.

Faktum kvarstår du är löjlig som skyller på andra för att din och grabbens nyårsafton blev förstörd. På samma vis som du inte kan stå för att du skriver fel utan kallar andra för dumma i huvudet och skyller dina egna problem med språket på dom.

Bli en man, väx upp och ta lite ansvar. Ditt bölande om att andra ska ordna fyrverkerier åt dig bli även pinsamt ur ett politiskt idiologiskt perspektiv när du bara några rader bak även passade på att håna mig i egenskap av sosse. Inte ens vi sossar skulle komma pä den befängda iden att basera vårt eget nyårsfirande på att parasitera på grannens fyrverkeri och dra igång världens grej om vi inte kunde gratis snika på det.
__________________
Senast redigerad av rotebro-conny 2020-01-03 kl. 07:30.
Citera
2020-01-03, 11:20
  #304
Medlem
Redoxreaktions avatar
Citat:
Ursprungligen postat av online_always
Ett tiotal varje nyår sedan 1973.

Vad är ”babbar”?

Redan när jag var barn på 1970-talet talades det om vårdslös hantering av fyrverkeripjäser. På den tiden var visserligen åldersgränsen på de flesta pjäser 15, och många handlare frågade inte efter åldern i vilket fall, men de flesta som sköt på den tiden var givetvis etniska svenskar.

Den här tråden är bara en av alla där en massa patetiska människor vill beklaga sig över något relaterat till invandringen. Inte för att invandringspolitiken är särskilt vettig, men det finns ett klientel som liksom bara vill gråta ut över något som alltid skriver i sådana här trådar.
Citera
2020-02-23, 00:24
  #305
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av MartinDenStore78
Motivera. Raketer var helt OK före massinvasionen av apor från tredje världen.

Prova gräv upp en nyhet från 80-talet där ungdomsgäng sköt raketer mot ambulanser, etc.

GLHF.

Du kommer naturligtvis inte besvara detta inlägget.

Jag kan skriva en hel saga till dig, men jag känner att det är helt meningslöst att diskutera samhällsproblem med en rasist :-)
Citera

Stöd Flashback

Flashback finansieras genom donationer från våra medlemmar och besökare. Det är med hjälp av dig vi kan fortsätta erbjuda en fri samhällsdebatt. Tack för ditt stöd!

Stöd Flashback