Citat:
Ursprungligen postat av
Chantre
https://www.aftonbladet.se/nyheter/a/1nzj0l/mordet-pa-emilia-misstankt-kan-ha-psykisk-storning
Han dömdes ju senast till villkorlig dom för att han enligt någon livscoach var på bättringsvägen.
Kan man själv tycka att jag inte behöver mer vård och sedan slippa påföljden? Verkar ju vara rena snurren.
Ja du, det låter ju rätt befängt att han avslutade terapin på eget bevåg. För det är ju inte "för skojs skull" som det blev påföljden i narkotikadomen utan för att få honom på banan igen och att han ansågs vara på bättringsvägen, så att säga.
Så ny artikel i AB med utlåtande från överläkaren på Rättspsyk, där P7:an pekar på att han eventuellt
lider av allvarlig psykisk sjukdom. Kan det röra sig om drogutlöst psykos? Inte nödvändigtvis, som vi redan pratat om så verkar A.A vara av en tämligen känslolös personlighet då han på sociala medier visar samma uttryckslösa ansiktsuttryck.
Men det har ju pratats om både ADHD och självmedicinering, att han kan få vredesutbrott (vem får inte det? Men det rör sig väl om abnormala lättriggade utbrott i sådana fall) var något nytt som framkom i artikeln. Han bedyrar inte bara sin oskyldighet utan verkar inte ha en aning om vad som kan ha hänt, han har nämligen inte varit där säger han.
Så utredningen kommer nog ta tid då följden kommer bli en utförligare psykisk bedömning.