Citat:
Ursprungligen postat av
MarkofTheBeast
Är D*nna där?
Nej ingen Donna. Det är bara BOs flickvän. Hennes advokat (målsägarbiträde) tog däremot upp Donna och pekade på att det handlar om svartsjukemotiv. Han pekade på att samtliga inblandade har varit tillsammans med henne och skulle återkomma till det senare.
Han rättade också upp att BO var 173 cm lång och inte 165 som anges i FUP.
Alla nekar enligt sina advokater uppsåt eller att ha varit delaktiga i själva dödandet. Alla skyller på varandra. Jag uppfattade Markus advokat som bäst. Men eftersom jag läst FUP tror jag att han är den som är skyldig till mest våld. Tror dock att både Markus och advokaten kan imponera på domstolen.
I morgon ska de anklagade förhöras, men jag ska tyvärr jobba. Möjligen kan jag vara med på onsdag, då det är vittnesförhör.
Bilderna som visades för lyckta dörrar, är de maskade från FUP och visar det sönderslagna, brända och ruttnade liket. Ibland är det skönt med censur.