2019-12-12, 09:03
  #109
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av FelGud
Eeeh fel igen.

Hennes makt växer för varje dag, hennes följare blir fler och fler. Demonstrationerna sprider sig över hela världen, hon är en ideologisk ledare för en global miljörörelse som inte visar några tecken på att minska.

Om du har läst ledarskapsteorier på universitetsnivå så förstår du att hon är en transformativ ledare, dvs en av mest kraftfulla ledarskapsstilarna som transformerar följarna till att ta tills sig hennes vision och göra det till sin egen.

Hon kontrollerar barnen till världsledare, förstår du vilken potentiell maktkälla det är?

https://en.m.wikipedia.org/wiki/Transformational_leadership

Bara för att media och vänsteraktivister marknadsför henne betyder det inte att hon har någon reell makt. Vanligt folk som tack och lov utgör majoriteten verkar inte ha något mer över till henne. Tvärtom hennes idiotiska utspel om feminism och massinvandring kommer snarare göra att hon blir en frontfigur för vänsterextremister och dylika stolpskott. Vanligt folk kommer inte bry sig
__________________
Senast redigerad av Bixles 2019-12-12 kl. 10:03.
Citera
2019-12-12, 09:10
  #110
Bannlyst
Citat:
Ursprungligen postat av Allaballawalla
Varför skulle jag tro att jag stärkt Gores och/eller Thunbergs trovärdighet? Ingen av dem är något annat än "budbärare" som lyfter fram budskap som inte har med deras egen trovärdighet att göra utan är resultaten av andras.

Att du lyfter fram just dem tyder väl visserligen på att du enbart ser detta ur ett politiskt perspektiv och inte ett vetenskapligt...

Jo, "vetenskapliga beräkningar" är just sanningen i sig, tills dess de har motbevisats. Det är just det som gör dem till "vetenskap" och inte bara "tro".

Well, vilken “klimathysteriker“ det är du vänder dig till när du citerar mig vet jag inte. Men jag är definitivt inte övertygad om att det är något klimatkris på gång.

Jag delar definitivt inte Greta Thunbergs övertygelser (Inte Al Gores heller för den delen.) men det är väl med dig som med många andra panikslagna lirare som fått sin världsbild ifrågasatt... Det är lättare att se flisan i någon annans öga än bjälken i sitt eget och allt sånt där.

Att det finns folk som varken tror på det ena eller det andra när det kommer till klimatförändringarna och därmed står utanför både "klimathysterin" och "klimatförnekandet" har aldrig slagit dig, va?

Verkligheten är väldigt sällan helt svart-vit och "enkla lösningar" funkar inte alltid på komplexa "problem". Att du tror att det hela är en fråga om "vi och dom" visar väl på hur enkelspårigt ditt tänk är om något...

Det är nog ingen fara med planeten, det är inte den som har problem det är mänskligheten som har det.

Är du förvånad över att folk lyssnar på Thunberg när majoriteten av alla med samma möjligheter till informationsspridning som hon har lägger större delen sin tid i rampljuset och det mesta av sin energi på navelskåderi?

EXAKT! Greta och Al Gore har med politik att göra. Politik och propaganda, inte vetenskap. Du däremot har först stått för att Greta och vetenskap kan kopplas ihop. Nu visar du själv att det inte håller.

Om jag är förvånad att folk lyssnar på Greta Thunberg? Inte särskilt, det verkar ju vara så som folk fungerar. Folk verkar inte fungera som så att de ifrågasätter henne, vad hon påstår och folk verkar inte fundera vilka som står bakom henne. Tyvärr.

Och hörrödu. jag vet själv hur "vetenskap" utnyttjas. Återkommande exempel: inflation mätes och anses vara låg. Jag vet att det är stor lögn alltihop. Du skulle bara veta hur många som anser det politiskt motiverade sättet att mäta inflation som sanning när det inte är någon sanning. Du lyckas inte vinna någon som helst trovärdighet hos mig. Detsamma gäller Greta Thunberg och Al Gore. Så pyttsan! Charlataner och uppviglare!

Det blir mina sista ord med dig.
Citera
2019-12-12, 09:59
  #111
Avstängd
"Utmärkelsen" är trams. Proteströrelsen i Hongkong hade varit oerhört mycket mer förtjänt av äran än Greta, de vann dessutom helt överlägset i omröstningen bland tidskriftens läsare. Hongkong-rörelsen fick drygt 30% av deras röster, de närmast följande låg på runt 4½% var. Greta lär ha fått omkring 2%...
Citera
2019-12-12, 10:04
  #112
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kalkryggar
Hon är trovärdig eftersom hon redogör mycket intelligent för det som ledande forskare i världen larmar om. Jag har hört henne tala utan manus och då om just den här kunskapen. Hon ägnar sig och lever för sin sak så hon kan det utantill. Men om du tror att någon i FN och andra toppmöten talar utan manus så är du gravt efterbliven.

När det gäller ungdomar så har hon verkligen fått dom att börja ta in och förstå vad som håller på att hända. Hon lyckas engagera ungdomar mer än vad dom flesta lärare idag gör. Dom unga bryr sig mer om klimatet än vad du verkar förstå.

Och flera ledande forskare runt om i världen säger emot henne, men dessa får inget utrymme i MSM. Vi hör aldrig henne kritisera Indien t.ex som är en av världens ledande miljöbovar, för det har ingen sagt till henne att hon ska prata om. Hon klarade inte ens av lite tuffa frågor från en journalist utan var tvungen att fly fältet och ringa hota med att ringa polisen. Om klimatfrågan är hennes hjärtefråga så borde hon klara det utan manus men det gör hon inte.

Haha nej. De bara följer vad Greta säger åt dem. Ungefär som en sekt. Hade Greta sagt åt dem att begå kollektivt självmord för klimatets skull så hade de gjort det. Ungdomar är väldigt naiva och hoppar gärna på nya flugor och den här Gretahysterin kommer att gå över när folk inser att jorden inte gick under på ett par år trots att Greta sa det.
Citera
2019-12-12, 10:11
  #113
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av matrix-191
1938 Adolf Hitler
1939 Joseph Stalin
2019 Greta Thundberg

1930 Mahatma Gandhi
1982 The Computer
2019 Greta Thunberg
Citera
2019-12-12, 10:12
  #114
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Aktiebubblan
OK jude.

Satanismen är utbredd över världen, hjärntvätten är total. Sorgligt att se hur lurade folk är.
Klart hon ska ha pris, det får alla som ljuger för folket.

'hjaerntvaetten aer total'
Gud laemnar alltid en liten kvarleva, typ Trump, Orban
och BOLSONARO med blad fraan mun :UNGDJAEVUL.
Citera
2019-12-12, 10:19
  #115
Medlem
Ganonitos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kmpa
Nåja, du bryr dig tillräckligt om henne för att sprida lögner om henne, försöka förminska hennes insatser och medvetet hänvisa till vad en förkrossande minoritet av forskare inom området har lyckats haspla ur sig samtidigt som du helt ignorerar den stora koncensus som finns i frågan.

Avundsjuka och fake news verkar vara din grej helt enkelt. Precis som för så många andra som av någon anledning tycket det är rätt att håna en 16-årig tjej bara för att hon lyckats med något så bra som hon har.

Vilka lögner? Det är bara rena fakta. Kan inte hjälpa att du blundar för det. Bara för att de inte får lika mycket utrymme i MSM så innebär det inte att det är en minoritet. Forskarna (de riktiga forskarna och inte någon sociologiprofessor eller liknande) är helt enkelt oense, men MSM blundar för detta och tar okritiskt parti för bara den ena sidan för att rikta bort uppmärksamheten från viktigare frågor. Hade Greta dessutom inte haft kända föräldrar och haft aspergers hade ingen brytt sig ett skit.
Citera
2019-12-12, 10:28
  #116
Medlem
carminaburanas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Vilka lögner? Det är bara rena fakta. Kan inte hjälpa att du blundar för det. Bara för att de inte får lika mycket utrymme i MSM så innebär det inte att det är en minoritet. Forskarna (de riktiga forskarna och inte någon sociologiprofessor eller liknande) är helt enkelt oense, men MSM blundar för detta och tar okritiskt parti för bara den ena sidan för att rikta bort uppmärksamheten från viktigare frågor. Hade Greta dessutom inte haft kända föräldrar och haft aspergers hade ingen brytt sig ett skit.

Dessutom är hon ju fabricerad av Rantzov och hans PR byrå.
Citera
2019-12-12, 10:29
  #117
Medlem
FelGuds avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bixles
Bara för att media och vänsteraktivister marknadsför henne betyder det inte att hon har någon reell makt. Vanligt folk som tack och lov utgör majoriteten verkar inte ha något mer över till henne. Tvärtom hennes idiotiska utspel om feminism och massinvandring kommer snarare göra att hon blir en frontfigur för vänsterextremister och dylika stolpskott. Vanligt folk kommer inte bry sig

Har du levt under en sten och endast läst ”alternativ” media aka ryss propaganda?

Det samlas hundra tusentals kanske miljoner barn över hela världen varje fredag för att följa Gretas fotspår.
Hon talar med världsledare som sitter på extremt stort makt kapital.

Kontrollerar du barnen kontrollerar du framtiden. Greta har barnen lindande runt sitt lillfinger och kan på så sätt påverka framtiden.

allt pekar på att klimatkrisen kommer fortsätta vilket kommer öka hennes inflytande.
Citera
2019-12-12, 10:31
  #118
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HepCat-X
"Utmärkelsen" är trams. Proteströrelsen i Hongkong hade varit oerhört mycket mer förtjänt av äran än Greta, de vann dessutom helt överlägset i omröstningen bland tidskriftens läsare. Hongkong-rörelsen fick drygt 30% av deras röster, de närmast följande låg på runt 4½% var. Greta lär ha fått omkring 2%...

Kulturmarxisterna struntar alltid helt i folket.
Dom aer ledda av hoegre makter, Onda andar.
Citera
2019-12-12, 10:55
  #119
Medlem
Gladiators avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ganonito
Hur är hon trovärdig? Hon har ingen utbildning och kan inte svara på frågor utan ett färdigskrivet manus i handen. Tunga klimatforskare som har ägnat flera år kring att forska kring klimatet på riktigt säger emot henne. Hon är bara en obildad liten snorunge som folk tycker synd om för att hon råkar ha aspergers. Unga använder henne som en ursäkt att skolka från skolan. De skiter högaktningsfullt i klimatet egentligen.
Time utser varje år de 100 mest inflytelserika personerna i världen och det behöver nödvändigtvis inte ha någonting med vare sig trovärdighet eller utbildning att göra. Många som yttrar sig här i tråden har uppenbarligen noll koll.
Citera
2019-12-12, 11:03
  #120
Avstängd
Citat:
Ursprungligen postat av Gladiator
Time utser varje år de 100 mest inflytelserika personerna i världen och det behöver nödvändigtvis inte ha någonting med vare sig trovärdighet eller utbildning att göra. Många som yttrar sig här i tråden har uppenbarligen noll koll.


1955 fick VD:n för General Motors samma titel, ett rimligare val det året hade varit Elvis eller James Dean. Flera gånger har f ö "den amerikanske armésoldaten", dvs GI Joe fått priset. Tyvärr, den här utmärkelsen är en rätt utpräglad "hit or miss affair".
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in