Citat:
Ursprungligen postat av
Pisseman
Att MGM2 plockades in från början berodde nog på att man sett bilen på någon kamera någonstans. Intresset för Kugan indikerar definitivt att man sett denna på en kamera.
Kan också ha varit mobilpejling som ledde till intresse för MGM2 och hans bilar. Mobilerna registrerar sig dock bara en gång i timmen om man inte har dataöverföring igång eller aktivt frågar nätet vart de är. Detta gör att man inte får så detaljerad information, men om han lastat likdelar hemma hos MGM1 så har han säkert fastnat på cellen närmast under denna tid. Däremot så finns troligen mer detaljerad information hos Google eller Apple i så fall. Den tar dock lång tid att få ut, om de ger ut den överhuvudtaget (vid terroristattacken utanför LA så vägrade ju Apple att låsa upp mobilen).
Det finns mycket som åklagaren antagligen väntar på att få veta för att bygga upp sina åtal. Även något så enkelt som blodanalyser skall prioriteras mot andra analyser hos NFC i Linköping. Och här har man stora mängder med saker som skall analyseras, både från lägenheten och från MGM2&3s bostad.
Jo dom hade en hel låda med saker dom väntade på analys för . Men det kan ju vara bottennapp på det mesta .
Tror också det mesta dom har nu är teknisk bevisning i var dom varit och vart bilar/människor rört sig . Det är ju dock ganska svaga bevis om dom inte har mordplats/kropp och andra fysiska bevis.
Klart det är försvårande om du vistats nära den plats där
Kroppsdelen hittats , men det är ju inte förbjudet att vistas där.
Dom kan ha bevis för att mgm plus dom två misstänka som släpptes idag befunnit sig i lägenheten samtidigt . Men vad säger det . Dom är släkt och hälsar såklart på varandra ibland .
Dom hittade ju mats alm i närheten av en bränd kropp, men då polisen misslyckades med att bygga upp ett händelseförlopp friades han från mord.