Citat:
Ursprungligen postat av
Monsen
Kom på en ting. Noen som vet hvor Skansen sto da han ringte AE? Sto han utenfor huset slik at han kunne høre at telefonen hennes ringte? Hvis så, kan lydprøvene som ble tatt forbindes med det? Hva om han har forklart at han hørte telefonen ringe i det fjerne der inne, men så har politiet registrert den funnet av MGM i yttergangen, for eksempel? Altså den er flyttet på?
Eller - at da elektrikeren ringte, og hvis han da sto utenfor huset, ikke hørte noen telefon, vil det være mistenkelig. All den tid politiet fant telefonen påslått og i huset - «på et naturlig sted», som det er rapportert om. Eks. på en kommode i yttergangen eller på kjøkkenbenken. Lydprøvene ser ut til å ha involvert kjøkkenet, diskuterte vi her inne i vår. Så kanskje MGM har plassert telefonen der i etter at Skansen var der?
Ettersom TH hadde ringt til AE etter at han kom hjem
uten å få svar, kan det bety at AE's telefon ikke hadde ringelyden påslått på det tidspunktet? Han burde vel ha hørt at telefonen hennes ringte hvis han var inne i huset da han ringte til AE's telefon dersom ringelyden var påslått?
"Like etter klokka 14 hadde han ringt politiet og fortalt at kona var borte da han kom hjem. At han hadde lett etter henne i flere timer, og at han ikke hadde fått svar da han ringte på mobilen hennes."
https://www.vg.no/spesial/2019/ti-topphemmelige-uker/
TH hadde også ringt på formiddagen i følge VG.
"Ifølge VGs opplysninger ringer flere familiemedlemmer Anne-Elisabeth Hagen denne formiddagen uten å få svar. Deriblant ektemannen Tom Hagen, som gikk inn kontordøra like over klokken 9 denne morgenen"
https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/1n8ykG/mener-aa-vite-naar-anne-elisabeth-hagen-ble-tatt
Kan politiet ved undersøkelser av en telefon finne ut om noen har vært inne på telefonen og slått av ringelyden og også finne ut når det ev ble gjort?
"Telefon-undersøkelser viser at Anne-Elisabeth Hagen på et tidspunkt tidlig på formiddagen slutter å svare omgivelsene." (fra VG-artikkelen over).
Betyr dette at AE ev besvarte telefonanrop tidligere denne formiddagen og at ringelyden var på i den perioden AE svarte omgivelsene?
"Å svare omgivelsene" kan jo også bety å sende tekstmeldinger. Har det stått i noen artikler at AE mottok og svarte på telefonanrop tidligere denne formiddagen/morgenen?
Politiet har nok undersøkt AE's telefonrutiner grundig. Hva tenker politiet hvis hun f.eks til vanlig hadde
flere telefonsamtaler på morgenen og frem til kl 9:14, og hvis hun på forsvinningsdagen hadde kun 1 telefonsamtale (9:14-samtalen) og ev kommuniserte kun med sms o.l. tidligere den dagen?
Det har stått i en artikkel at AE var i telefonisk kontakt med en eller flere tidligere på formiddagen. Telefonisk kontakt kan være tekstmeldinger, bildemeldinger eller telefonsamtaler. Det må være en grunn til at det ikke blir presisert hva denne telefoniske kontakten besto av.
"VG er også kjent med at Anne-Elisabeth Hagen skal ha vært i telefonisk kontakt med ett eller flere familiemedlemmer denne dagen. Men om det var noen av disse som sist snakket med henne, er ikke kjent."
https://www.vg.no/nyheter/innenriks/i/wEov95/telefonsamtale-sentral-i-etterforskningen-skal-vaere-siste-sikre-livstegn