Citat:
Ursprungligen postat av
sno
Man skulle ha kunnat tro att stycka en människa (särskilt om man nu ha råkat "älska" henne dessutom) vore högst osannolikt.. Men verkligen tycks ju tala sitt egna språk.
Mer sannolikt att MGM styckar kroppen för att forsla bort den - än att tro att Hannibal Lector varit i farten - Eller hur?
Hela tråden i Flaschback i sina teorier och antaganden påvisar att fler än MGM borde sitta inne för vård av "märkliga tankar" ...
Har själv arbetat inom både FM Log och vården (Akuten och sett oerhört mkt) i många år samt har mkt nära familjemedlemmar inom Poliskåren ... så liiiite logiskt tänk har jag stött på under mina livsår.
Jag ska dock inte uttala mig mer om detta: Kroppsdel av Wilma hittat och Polisen har konstaterat (vilket de INTE går ut med i media om de inte är TVÄRsäkra) på att hon inte kan vara vid liv och att söket nu går ut på att hitta resten av kroppen. Så är läget nu!
Måtte de finna henne - för hennes anhöriga behöver få hem henne. De har en bottenlös sorg att bearbeta och det är svårt att göra utan att få sanningen och kunskapen till sig om vad som verkligen hände.
Spekulationerna här inne på Flashback är nog MER morbida (och många totalt IQ och EQbefriade) än medlemmarna härinne förstår. Hoppas ALDRIG att anhöriga kommer att få för sig att gå in här och läsa dem!
Vore ju positivt om om folk ser sin egna hjärna som en App - då kanske de skulle använda den!
- - -