Citat:
Ursprungligen postat av
JayJayAdams
Heder har väldigt lite med religion att göra och desto mer med kultur. Det har skett hederskultur inom hinduismen och säkerligen den katolska församlingen med. Dock är det nog vanligast i muslimska länder.
Teorin om att Ahmed fick hjälp med styckningen av en släkting är ganska sannolik. Tror inte Ahmed hade kulorna eller var för chockad/inte tillräckligt samlad för att tänka klart, ringde en släkting (kanske pappan) och fick hjälp med att göra sig av med kroppen.
Tror dock inte det har något med heder att göra utan en släkting som ställde upp. Något vi svenskar har svårt att förstå och relatera till då vi väldigt sällan hjälper våra släktingar med bisarra saker som att stycka en kropp.
Ahmeds familj hade inte bott jättelänge i Sverige och även om de säkerligen hade anpassats en del så sitter nog mycket av den gamla mentaliteten kvar och kom som en rutin när Ahmed ringde sin släkting.
Hur gammal är Ahmeds pappa förresten? Släktingen som togs in på förhör men släpptes kort därefter var väl i 40 årsåldern?
Det med religionen var en liknelse. Uttryckte mig luddigt.
Men det är väl heder?! Att täcka upp för sin son när han dräpt en annan människa.? För att försöka mörka allt så att inte sonens namn skall bli smutskastat ?..
Eller vad menar du att heder är?
I övrigt, bra skrivet 👌🏼