Hej!
Nu när Swish blir större (växer ibland 10 % månatligen, det utgör 500 k nya användare!) och folk använder det mera har bankerna och skatteverket satt ihop något närmre samarbete för att granska kontinuerliga Swish-betalningar?
Tanken är ju att man har vita pengar på konton, då man redan fått över dem digitalt och ej i kontanter mellan privatpersoner, men jag tänker mig att många företagare kan göra affärer mellan privata nummer osv kanske?
Som jag har förstått det, om en bank misstänker något så får de meddela Skatteverket, men Skatteverket har inte tillgång till konton då banksekretessen skyddar det här. Då antar jag att de meddelar Skatteverket vid större kontinuerliga transaktioner eller väldigt stora transaktioner.
Men som sagt pengar som redan är på konton mellan privatpersoner kan många redan "ses som vita", man får ju skicka pengar till varandra, ingenting fel med det (ännu i alla fall

).
Min kompis betalar 12 k i månaden för en lägenhet i andrahand i Sthlm. Den riktiga hyran är på runt 2 k, sedan lån och ränta på det. Oavsett så blir det 6-8 k över varje månad för personen som äger lägenheten och han skattar inte på detta, så har han hållt på i flera år och ingen som säger något. Pengarna skickas inte via Swish, istället skickas de från bank-konto till bank-konto. Det är ju samma princip att de skickas digitalt via svenska banker i Sverige.
Därför tänker jag att det kanske är rätt så lungt med Swish ändå, då en "större" summa skickas varje månad och inget Skv har sagt ifrån?!
Jag har massa andra olika exempel, men tog ett av det, vad säger ni?
Vad har ni för erfarenheter kring detta?